Virus to nevzdává, trhy dál věří

Názor
Pandemie covid-19 je opět na vzestupu a je celkem jedno jestli hovoříme o pokračování první vlny, či v tom již spatřujeme vlnu druhou. Aktuální počet nemocných opětovně atakuje historická maxima, a to i v České republice. Finančních trhů ale jakoby se to netýkalo.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Přitom první měsíce tohoto roku, kdy pandemie udeřila poprvé, byly ve znamení téměř panického úprku investorů z akcií a dalších rizikovějších aktiv do bezpečných přístavů typu kvalitních státních dluhopisů, zlata či obyčejné hotovosti.

Z aktuálního zhoršení epidemiologické situace si ale finanční trhy, zdá se, nic nedělají. Nejenom koruna, ale všechny regionální měny vesele posilují, euro vůči dolaru atakuje nejsilnější úrovně za několik posledních měsíců a americké akcie se přibližují historickým maximům. Co je proti únoru či březnu jinak?

Kromě výrazné podpory, kterou poskytují dodáváním peněz do ekonomiky centrální banky a robustním balíčkům ze strany fiskálních politik, to je i víra v to, že vlády již celé ekonomiky či sektory neuzavřou.

PSALI JSME:
Evropská centrální banka dle očekávání dál uvolnila otěže

Oproti počátku pandemie již víme, že i když v absolutním počtu je počet nakažených větší v mladších a středních věkových kategoriích, z hlediska rizika úmrtí je významněji ohrožena až seniorská kategorie, kterou je možno cíleně ochránit. Navíc je současný vzestup nemoci více fragmentovaný a koncentrovaný do lokálních ohnisek.

Za pomoci nástrojů chytré karantény, pokud bude fungovat, by tak mohlo být situaci možné zvládnout bez opětovného uvrhnutí ekonomik do stavu hibernace. Představitelé hospodářských politik si musí být vědomi toho, že z této druhé hibernace už by se mnoho podniků a možná i celé sektory nemusely probrat.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Z krize bychom se měli proinvestovat, než vyškrtat, říká Radek Špicar

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru