Vklady obyvatel rostou, stejně tak úvěry. Zájem o hypotéky pořád trvá

Názor
Vklady obyvatel v bankách, počítáno v korunách i cizí měně, překonaly již v srpnu tohoto roku magickou hranici tří bilionů korun, v září stouply o dalších 10,592 miliardy korun, ale v říjnu trend výrazně oslabil. Se vzestupem depozit o pouhých 1,572 miliardy kontrastuje podstatně dynamičtější poptávka po úvěrech.
Vklady obyvatel rostou, stejně tak úvěry. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ze statistik sestavovaných Českou národní bankou (ČNB) vyplývá, že úvěry obyvatelstvu, zejména díky pokračující poptávce po hypotékách, stouply o solidních 16,824 miliardy. Výsledné saldo tak již několik měsíců v řadě klesá, a v říjnu klesl rozdíl mezi vklady a úvěry obyvatelstva těsně pod 1,1 bilionu korun.

Živnostníci nepatrně zvýšili čerpání úvěrů, jejich vklady klesly o miliardu korun, ale i tak mají na vkladech o 126 miliardy korun více, než kolik si od bank vypůjčili. To není nic nového, tento stav trvá zhruba dvacet let.

V říjnu meziměsíčně poskočily úvěry čerpané podniky, o 1,7 procenta, tedy o dvacet a čtvrt miliardy korun, ale překvapivě narostl i objem firemní hotovosti na účtech v bankách o téměř 23 miliard, a saldo vůči bankám tak vzrostlo o 2,7 miliardy korun na 84,865 miliardy korun.

Zatímco u obyvatel je převis úspor nad půjčkami tradiční, o tom bylo české bankovnictví od dob vkladních knížek vždycky, a živnostníci jsou také v plusu od přelomu tisíciletí, u firem by raději ekonomové viděli poněkud dynamičtější čerpání provozních, ale hlavně investičních úvěrů.

To by totiž potvrzovalo optimistické výhledy podniků do budoucna. Takhle je jednou z možných interpretací vyššího čerpání úvěrů doprovázeného ukládáním hotovosti „příprava na zimu s covidem“; obdobnou situaci bylo možné vidět například v USA na začátku pandemie, kdy se firmy snažily posílit své zásoby hotovosti čerpání všech možných úvěrových linek.

Navzdory všem poruchám v dodavatelském řetězci, jež nikdo v novodobé historii ČR nepamatuje, návrat další vlny covidu a prudké zdražování cen vstupů se i v říjnu podíl firemních nevýkonných úvěrů snižoval, a po téměř roce se dostaly pod hladinu čtyř procent. Což je hluboko pod devíti procenty z prosince 2010, a až nečekaně dobré číslo.

V meziročním srovnání je podíl nevýkonných úvěrů jak v případě firemních půjček, tak spotřebitelských úvěrů o několik desetin procentního bodu vyšší, než byl před rokem, ale v případě firem se poprvé v letošním roce dostal pod čtyři procenta. Nutno říct, že to málokdo předpokládal.

Podíl nevýkonných hypotečních úvěrů dále klesl, dostal se pod úroveň dosavadního historického minima a s 0,79 procenta je na nejnižší úrovni za dvacet let. Říjnová statistika potvrzuje, že podíl nevýkonných úvěrů jak u firemních půjček, tak v případě úvěrů obyvatelstvu patří v celoevropském srovnání k nejnižším v Evropě.

Je otázkou, jak se budou firemní finance vyvíjet v nadcházejících měsících, vzhledem k souběhu několika negativních faktorů (ceny energií, i materiálů a komponentů; rostoucí počty infikovaných, pokračující problémy v dodávkách, pozn. aut.) nemusí být vývoj příznivý.

Jak v případě úvěrů obyvatelstvu, tak u firem jsou však nevýkonné expozice na podstatně nižší úrovni, než například po světové finanční krizi na počátku minulého desetiletí. Vývoj nevýkonných úvěrů je jedním z nejdůležitějších indikátorů zdravotního stavu ekonomiky.

Autor je hlavní poradce České bankovní asociace
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Lidé už mají v bankách uloženy více než tři biliony korun

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.