Vláda chce ženám zlevnit menstruační vložky

Názor
Menstruační pomůcky ženám už od jara nejspíše zlevní. Ministryně financí Alena Schillerová totiž navrhuje na tyto pomůcky snížit DPH, a to ze stávající sazby 21 procent na sazbu desetiprocentní. Toto „vložkovné“ by veřejnou kasu vyšlo na 285 milionů korun ročně.
Vláda chce ženám zlevnit menstruační vložky. Ilustrační foto: Pixabay.com

Z ekonomického hlediska nejde o příliš rozumný krok. Jde totiž o nesystémové opatření. Pokud ministerstvo financí chce ulevit nízkopříjmovým skupinám obyvatelstva, v tomto případě tedy zejména nízkopříjmovým skupinám žen, mělo by souhlasit s navýšením slevy na daňového poplatníka. To předminulý týden schválila v rámci daňového balíčku Sněmovna. Ministerstvo financí však nyní žádá Senát, aby balíček s navýšením slevy neschválil.

Přesuny položek v rámci jednotlivých sazeb DPH by se měly uskutečňovat s co možná nejnižší intenzitou, aby byla zachovávána stabilita daňového prostředí, a výhradně v dobře opodstatněných případech. Jestliže ministryně argumentuje tím, že Skotsko zavádí menstruační pomůcky – vložky, tampony a další – zdarma, nejde o dostatečné opodstatnění. Dalo by se uvést ono okřídlené, „jestliže ve Skotsku skočí z okna, my skočíme také“?

PSALI JSME:
Zvýšením slevy na poplatníka ušetří všichni

Dalším problémem je to, že prodejci vložek si část snížené DPH ponechají ve vlastní kapse v podobě navýšené marže. Tím se zároveň utlumí příznivý efekt, který opatření bude mít na peněženky nízkopříjmových skupin obyvatelstva. I z tohoto hlediska by mnohem účinnějším způsobem, jak těmto skupinám pomoci, bylo zmíněné navýšení slevy na poplatníka.

Celkově se nelze zbavit dojmu, že vláda si chce líbivým krokem naklonit část veřejnosti, pročež se uchyluje k nesystémové snaze, o které se prostě bude hodně mluvit, neboť dámské menstruační pomůcky jsou typem všeobecně známého a všeobecně používaného zboží.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Fatální omyl o snižování daní

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru