
Vláda se snaží nadále klást důraz na redukci schodku, přesto že ji tuto snahu komplikuje válka na Ukrajině a její ekonomické důsledky, včetně nutnosti realizovat navýšené výdaje související s uprchlickou vlnou.
Na druhou stranu je důsledkem války ještě rapidnější inflace, než s jakou bylo možné počítat loni a začátkem letoška. Tato rapidní inflace navyšuje příjmy rozpočtu, neboť s růstem cen v ekonomice pochopitelně roste i objem inkasa daní, například DPH, které se vyměřují právě z nominálních cen v ekonomice.
Pokud se dále nebudou nepředpokládaným způsobem navyšovat výdaje spjaté s válkou a Ukrajině, lze čekat, že schodek se letos zvýší z nyní plánovaných 280 miliard na 330 miliard. Vláda ale musí za takovým účelem odolat tlakům poskytovat nesystémové dávky a činit prázdná gesta. Takovou nesystémovou dávku je zvažovaná dávka 5000 korun na dítě do 18 let.
Takovým prázdným gestem pak plošné snížení spotřební daně z pohonných hmot o 1,50 koruny na litr, k němuž dochází od začátku června. Tyto kroky nemají ekonomické opodstatnění a politicky si jimi vláda škodí, jelikož navazuje na konání předchozího kabinetu, které kritizovala.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)