Vláda plánuje ovládnout klíčové domácí elektrárny

Názor
Podle premiéra Petra Fialy chce vláda v blízkém horizontu vlastnit síť klíčových tuzemských elektráren, aby mohla nabídnout spotřebitelům nižší ceny elektřiny.
Mezi klíčové tuzemské elektrárny jednoznačně patří jaderné bloky v Dukovanech a Temelíně, které patří do portfolia ČEZu. Ilustrační foto: ČEZ

Premiér to uvedl ve středu večer v projevu k národu. Projev byl zaměřen na problematiku současné energetické krize a na možnosti jejího řešení. Z celého projevu je pro ČEZ důležité, že vláda chce vlastnit klíčovou výrobu elektřiny v zemi. Dále například podporovat obnovitelné zdroje a jadernou energetiku a zajistit dodávky ropy a plynu z jiných zdrojů než z Ruska.

Bohužel nezaznělo, jakým způsobem to vláda plánuje udělat, ani upřesnění časového horizontu. Z našeho pohledu by se to mělo týkat ČEZu a vláda by měla chtít zejména jeho elektrárny. Za prvé v ČEZu prostřednictvím Ministerstva financí vlastní 69,78 procenta všech akcií. A za druhé mezi klíčové tuzemské elektrárny jednoznačně patří jaderné bloky v Dukovanech a Temelíně, které patří do portfolia ČEZu.

PSALI JSME:
Michael Šnobr: Politici nás podvádějí. O jaderné energetice neříkají pravdu

Předpokládejme, že pokud dojde k restrukturaci ČEZu, vláda dostane pod kontrolu klasické elektrárny. V tom případě se bude muset vypořádat a vyplatit cca 30 procent minoritních akcionářů. Prémie, jakou by jim měla vláda nabídnout, by měla být v desítkách procent. Výroba, respektive hospodaření segmentu výroba a těžba, zaznamená v současném tržním prostředí vysokých cen elektřiny skokový nárůst.

Samozřejmě, že bude záležet na tom, jakým způsobem by k ovládnutí elektráren ČEZu došlo, nicméně očekáváme, že cena akcií ČEZu na burze by na základě projevu premiéra měla mít podporu.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Jak Čechům zlevnit elektřinu, aniž by se stát zadlužoval? Vezměme si příklad z Francie

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Škoda Auto oficiálně vstoupila na vietnamský trh

Škoda Auto svým vstupem na vietnamský trh učinila významný krok ve své strategii internacionalizace. Sobotní slavnostní akce proběhla za účasti představitelů vietnamské a české vlády a společnosti TC Group, která je …

Největší evropskou firmou se stal Novo Nordisk

Dánská farmaceutická společnost Novo Nordisk se v pátek stala největší evropskou firmou podle tržní hodnoty. Její tržní hodnota v úvodu pítečního burzovního obchodování přesáhla úroveň v přepočtu 9 350 miliard …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB