
„Česko se předloni umístilo nejhůře, loni nás přeskočilo Slovensko a skončili jsme předposlední, nyní jsme opět nejhorší z celé Evropy. Dostupnost vlastního bydlení v Česku tak zůstává nadále špatná a zatím to nevypadá na změnu,“ uvádí ve studii Miroslav Linhart, vedoucí partner v oddělení finančního poradenství společnosti Deloitte.
Mezi nejdůležitější faktory, které mohou zlepšit nízkou dostupnost bydlení, podle studie patří výstavba nových domů a bytů, zjednodušení stavebních předpisů a povolení, dostupnost hypoték, zlepšení infrastruktury a také podpora pro developerské projekty zaměřené na dostupné bydlení.
Nejhorší situace je podle mezinárodní studie Deloitte v Praze. Pokud srovnáme pouze hlavní města, pak jsou na tom hůř už jen obyvatele obyvatelé Amsterdamu. Kupující v nizozemské metropoli musí na vlastní bydlení našetřit 15,1 průměrných hrubých ročních platů. V Praze to je 13 a půl.
Situace v Nizozemí je však pro kupující přece jen o něco jednodušší. Tamní banky totiž poskytují kupujícím až 100procentní hypotéku.
I přes vysokou nedostupnost je poptávka po bydlení v Česku, a především pak v Praze, dlouhodobě vysoká. Prodeje nových bytů v tuzemské metropoli za letošní první pololetí vzrostly meziročně o víc než 110 procent. Alespoň to tvrdí představitelé developerských firem Skanska Residential, Central Group a Trigema.
Spolu s poptávkou rostou i ceny. Metr čtvereční nového bydlení v Praze už na začátku léta překonal 155 tisíc korun. Nabídkové ceny tak překonaly dosavadní maximum.
Ceny rostou nejen v Praze, ale i v regionech. Průměrná nabídková cena dosáhla už bezmála 13 tisíc za čtvereční metr. Největší meziroční růst si – vyjma Prahy –, připsaly byty v Hradci Králové, Brně, nebo Olomouci. Naopak na Ústecku a Ostravsku bydlení stagnuje, v některých lokalitách dokonce mírně klesá.
Autorka je redaktorka ČT
(Redakčně upraveno)