Vlna zdražování jízdného se žene Českem

Názor
Českem se žene vlna zdražování jízdného hromadné dopravy. Už v lednu vzrostly ceny dopravy Ústecka, Moravskoslezského kraje či třeba MHD v Liberci. V létě se přidají Praha a Středočeský kraj. Včera totiž pražští radní schválili zdražení jednorázových jízdenek v pražské integrované dopravě, které navrhl Středočeský kraj. Od 1. srpna jízdenka MHD na 30 minut z 24 na 30 korun a 90minutová z 32 na 40 korun.  
Pražští radní schválili zdražení jednorázových jízdenek v pražské integrované dopravě, které navrhl Středočeský kraj. Ilustrační foto: Pixabay.com

V Praze radní většinově jako důvod zdražování uvádějí to, že výnos z jízdného pokrývá náklady jen ze zhruba jedné pětiny. Kvůli pandemii klesají tržby zhruba o třetinu, současně jsou ovšem nižší také náklady. Nicméně zmíněné nízké pokrytí nákladů výnosy víceméně zůstává.

Praze i krajům finančně vzalo peníze loňské zrušení superhrubé mzdy, které znamená snížení daní všem zaměstnancům v ČR. V praxi kvůli tomuto snížení mají Praha i kraje nižší příjem z daní, takže peníze musí získávat jinde. I ve zdražení hromadné dopravy.

Problém je v tom, že zrušení superhrubé mzdy se z definice týkalo pouze zaměstnanců. Ti si tedy dražší jízdné celkem bez problému zaplatí z vyšší čisté mzdy. A ještě budou v plusu. Jde řádové i miliony osob. Naopak podnikatelé, živnostníci, resp. OSVČ, sta tisíce osob, zapláčou. Čelí totiž vyšším cenám jízdného, zatímco jim daň snížena jako zaměstnancům nebyla.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Praha se chystá citelně zvýšit jízdné MHD, Uber se raduje

×
  1. Jo, to je klasika……někdo si myslí že se zdraží doprava a šmitec. Jenže tím akorát … plno lidí, kteří už to hromadnou dopravou jezdit nebudou a radši půjdou pěšky, nebo tu dopravu silně omezí, nebo jednoduše pojedou autem……….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Stát na dostavbě dálnice D4 ušetří až šest miliard

Dostavba dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem může začít. Francouzské konsorcium DIVia podepsalo s ministerstvem dopravy smlouvu, které mu umožní čerpat od bank úvěry v hodnotě 12,5 miliardy korun. Projekt rekonstrukce …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru