Vloni vzniklo nejvíce bytů ve vestavbách za posledních šest let

Názor
Zamrzlý proces povolování nových staveb, kdy získání všech povolení na bytový projekt trvá i déle než deset let, vede zájemce o bydlení i firmy k hledání alternativních cest. Jednou z nich je rozšiřovat už stojící bytové domy.
Vloni vzniklo nejvíce bytů ve vestavbách za posledních šest let. Ilustrační foto: Pixabay

Stavba bytů v nástavbách, přístavbách či vestavbách (dále jen vestavby) bytových domů tak v poslední době opět zažívá velkou renesanci. Jen loni se v Praze takto dokončilo 413 nových bytů, což je nejvíce od roku 2012. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) došlo k meziročnímu nárůstu o 99 bytů.

Výrazně se zvyšuje podíl bytů postavených k už stávajícím bytovým domům až na loňských 10,3 procenta. Firmy a investoři totiž loni dokončili celkem 4008 nových bytů v bytových domech. Dalších 413 pak vzniklo rozšířením už dříve dokončených bytových domů. Tímto způsobem tak byl dokončen každý desátý nový byt v hlavním městě. V roce 2017 přitom podíl vestaveb na celkové nové výstavbě činil 6,8 procenta a o rok dříve dokonce jen 3,8 procenta, vyplývá ze statistik ČSÚ.

Není se co divit, že stále více majitelů bytových domů či společenství vlastníků jednotek sahá k rozšiřování bytového fondu. Zájem o bydlení byl v uplynulých letech díky rekordně levným hypotékám a rostoucím platům hodně vysoký.

PSALI JSME:
Pražská bytová krize se prohlubuje

Proti tomu šly tenčící se ceníky developerů, kteří kvůli extrémně komplikovanému stavebnímu povolovacímu procesu nedokázali držet se stoupající poptávkou krok. Zájemci o vlastní bydlení tak museli hledat jinde, což dokládá i růst cen starých bytů.

Boomu rozšiřování stávajících bytových domů zcela jistě nahrávalo také jednodušší povolování včetně snazšího získání souhlasu všech zainteresovaných stran. Většinou totiž jde o jednotky bytů, které jen nepatrně rozšíří už stávající bytový fond v daném místě.

Byty vzniklé vestavbami sice pomáhají ochablému rezidenčnímu trhu, ale novou bytovou výstavbu nahradit nemohou. Vždy budou jen nepatrným doplňkem. Vzhledem k tomu, že Praha zůstává atraktivním cílem mnoha studentů i pracujících, je nezbytně nutné, aby došlo k oživení bytové výstavby. Kroky k rychlé nápravě současného tristního stavu jsou přitom jasné: Zrychlit byrokratický proces na stavebních úřadech a odblokovat rozvojová území vhodná pro rezidenční projekty.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Přestane být Praha příjemné místo pro život? Pokud se nerozhýbají stavební úřady, pak ano

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.