
Propočty ERÚ se ale týkají největších dodavatelů na trhu, tedy společností ČEZ Distribuce, E.ON Distribuce a PREdistribuce. Někteří menší dodavatelé zdraží méně, jiní více. Záleží také na tom, jaká byla jejich dosavadní cenová politika a prostřednictvím jakého postupu zamýšlí získat větší tržní podíl. Pro konečného spotřebitele z toho plyne, že prozíravou změnou dodavatele elektrické energie je možné ušetřit. Odběratel však musí věnovat potřebné penzum času srovnávání jednotlivých nabídek a jejích podmínek.
Elektřina pro domácnosti v Česku momentálně zdražuje čtvrtým nejrychlejším tempem v EU. Podle aktuálních údajů Eurostatu v letošním prvním pololetí vzrostla cena elektřiny pro domácnosti v ČR meziročně o dvanáct procent. (Výrazněji ve stejném období zdražovala v EU pouze v Nizozemsku, na Kypru a v Litvě – pozn. aut.).
Zdražování navíc bude pokračovat i v příštích letech, nejen v roce příštím, kdy v průměru cena vzroste o pět procent. Domácnostem se tak může vyplatit si cenu elektřiny u svého dodavatele zafixovat. Mimochodem – mezi Čechy v posledních měsících zřetelně roste zájem o fixované produkty.
V roce 2020 se cena elektřiny domácnostem zvýší ani ne polovičním tempem oproti letošku, tedy o zmíněných průměrných pět procent. Běžná domácnost tak v příštím roce za proud zaplatí víc o zhruba 500 korun. Hlouběji si ovšem do kapsy sáhnou ti, kdo elektřinou ohřívají vodu nebo topí. Není divu, že dodavatelé elektřiny domácnostem nyní zaznamenávají rostoucí zájem o zafixované produkty.
Zafixovaný produkt zbavuje nejčastěji na jeden až roky odběratele možnosti měnit dodavatele, cena je však pevná, neměnná. O to větší pak ale může být její nárůst, jakmile fixace skončí a odběratel bude čelit třeba i skokovému zdražení. Takovému, jež nastane coby kompenzace zdražení, k němuž po dobu fixace mezitím na trhu došlo. V zásadě lze říci, že zdražení elektřiny nakonec neunikne nikdo, lze jej však vhodnou fixací alespoň oddálit a přechodně tak ušetřit.
Pokud ale bude některý z dodavatelů nabízet fixaci na dobu delší tří let, je třeba být na pozoru. Nejde totiž zjevně o férovou nabídku. V tomto horizontu je třeba počítat s citelnějším ochlazením tuzemské ekonomiky. Část analytiků je totiž přesvědčena, že ve Spojených státech v příštím roce udeří ekonomická recese. Ta by pak se zpožděním jednoho či dvou let mohla vyvolat závažné ekonomické zpomalení také v Evropě a České republice.
Vlivem tohoto zpomalení by načas ochabla poptávka po elektřině, což by alespoň přechodně vedlo k její cenové stagnaci či dokonce poklesu. A to navzdory postupnému odstavování uhelných a zejména jaderných elektráren v Německu a dalšímu růstu cen emisních povolenek. Právě zdražování povolenek představuje klíčovou příčinu současného zdražování takzvané silové elektřiny, od jejíž ceny se odvíjí cena elektřiny domácnostem.
Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)