Výhled na 4. čtvrtletí (4.): Pro trvalejší oslabení dolaru je nutné rozvolnění ze strany Fedu

Pokud ve čtvrtém čtvrtletí nedojde k náhlému obnovení toku zemního plynu z Ruska, čeká Evropu a euro, ale i měny jejich satelitů, tedy libru a švédskou korunu, ekonomická zima.
Pro dolar budou ve čtvrtém čtvrtletí významným mezním rizikem americké kongresové volby. Ilustrační foto: Pixabay.com

I když se to Evropská centrální banka a další centrální banky, s nezanedbatelnou výjimkou Bank of Japan (BoJ), snažily dohnat a ve třetím čtvrtletí zpřísňovaly, zůstává Fed (centrální banka USA, pozn. red.) i nadále centrální bankou, která „vládne všem“.

A dokud nezačne Fed znovu rozvolňovat, nemůžeme si být jistí, že je americký dolar konečně připraven oslabit. Fed už si nejspíš uvědomil, že je jednodušší řešit problémy způsobené přílišným zpřísněním politiky, než uprostřed cyklu zpřísňování riskovat uvolněním podmínek financování další zhoršení inflačních rizik.

Pro dolar budou ve čtvrtém čtvrtletí významným mezním rizikem americké kongresové volby. USA dokážou provádět fiskální politiku s výhledem do budoucna jen tehdy, když žádná strana nekontroluje obě komory Kongresu a prezidentský úřad. Pokud Demokraté překvapí a udrží si kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů, mohou zcela přepsat scénář fiskální politiky.

Pokud budou ceny energií v Evropě nadále divergentně vysoké, může britská libra v zimě ještě nepříjemně klesnout. Z pohledu skutečného devizového kurzu se zohledněním CPI se přitom od brexitového referenda a následného kolapsu v roce 2016 drží zhruba uprostřed pásma.

Ve třetím čtvrtletí dosáhl směnný kurz čínské měny a japonského jenu (CNY/JPY) nového multidekadického maxima a vyšvihl se vysoko nad 20,00. Může být čtvrté čtvrtletí konečně tím, kdy se něco „zlomí“?

Možná se Čína prostě rozhodne, že už není v jejím zájmu udržovat silnou měnu, zvlášť když se začnou ceny komodit vymykat kontrole kvůli zhoršení ekonomických vyhlídek. Pravděpodobnější však je kapitulace Bank of Japan a posílení jenu.

Bude toto čtvrtletí tím, kdy se Kurodova BoJ konečně vzdá a změní směr? U měnových párů japonského jenu je obrovský potenciál oboustranné volatility, zejména pokud dosáhne USD/JPY nového agresivního multidekadického maxima.

Pokud jde o švýcarský frank, bude Švýcarská národní banka klidně dál zpřísňovat politiku a podporovat silnější frank. V případě menších členů skupiny G10 očekáváme, že „vrchol zpřísnění“ ve čtvrtém čtvrtletí patrně nebude k těmto méně likvidním měnám příliš shovívavý.

U protinožců jsme zvědaví, jestli se měnový pár australského a novozélandského dolaru (AUD/NZD) dokáže vyšvihnout nad několikaleté rozpětí, které za posledních sedm let nepřekročilo 1,1300. Švédská koruna vypadá levně, ale asi bude muset ještě pořádně narazit na dno, než se její vyhlídky dlouhodobě zlepší.

Autor je vedoucí oddělení forexu Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB