Výhled na 4. čtvrtletí (5.): Evropská energetická krize. Bude ještě hůř, ale jednou bude líp

AnalýzaTéma týdne
Zima bude krutá, o tom nelze pochybovat. Ale opakování „Paniky z roku 1837“ a následných revolucí po celé Evropě už není v roce 2023 nevyhnutelné. Existují způsoby, jak položit pevné základy pro energetickou transformaci v Evropě.
Pokud někdy chceme dosáhnout ekonomiky s nízkými emisemi, mělo by být nedílnou součástí energetické transformace rozhodně i jádro. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Stačí se soustředit na osvědčená řešení v oblasti energetické efektivity, jaderné energie a průmyslové infrastruktury. Teď je na politických institucích, aby se rozhodly správně. Historie se neopakuje – ale často je podobná.

Současné ekonomické období je ozvěnou poloviny 19. století, až na dva zásadní rozdíly – máme moře kapitálu a málo pracovních sil.

Energetická efektivita je slepou skvrnou evropské energetické politiky. Potřebujeme investovat do technologických inovací, zejména umělé inteligence, která může uživatelům přinést rychlé a hmatatelné výhody a snížit spotřebu už letos v zimě.

PSALI JSME:
Průmysl v eurozóně zatím odolává energetické krizi

Barcelonské metro instalovalo ‚inteligentní‘ klimatizační systém. V průměru tím snížilo energetickou spotřebu o senzačních 25 procent a zvýšilo spokojenost cestujících o deset procent. Spotřebu energií je tak možné výrazně snížit nikoli v průběhu let, ale už pár týdnů po nasazení této technologie.

Ať se nám to líbí, nebo ne, bude nedílnou součástí řešení i jaderná energie. Většina evropských zemí k ní má sice výhrady, ale Asie ji bez obav využívá.

Široce rozšířené přesvědčení, že je jaderný odpad extrémně nebezpečný a že si s ním energetika neumí poradit, se totiž nezakládá na pravdě. Pokud někdy chceme dosáhnout ekonomiky s nízkými emisemi, mělo by být nedílnou součástí energetické transformace rozhodně i jádro.

PSALI JSME:
„Jádro má to nejlepší před sebou,“ říká Dana Drábová

Evropa investovala do zelené transformace obrovské sumy, ale pořád jí něco chybí. Nedostává se jí totiž průmyslové infrastruktury a nemá kontrolu nad dodavatelskými řetězci, které jsou pro tuto transformaci nezbytné.

Od roku 2035 bude v EU povolen prodej nových osobních a nákladních automobilů, jen pokud budou zcela bezemisní, ale kdo má pod palcem těžbu a zpracování klíčových surovin nezbytných pro baterie elektromobilů a zelenou transformaci? Čína.

Získání jiných dodavatelů nebude snadné a nedojde k němu přes noc. Opakujeme stejný omyl, jako dříve s Ruskem (v případě fosilních paliv, pozn. aut.) a s Čínou (u roušek a nezbytných léčiv během pandemie covidu-19).

Autor je hlavní makroanalytik Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Bláhový evropský sen o stěhování výroby

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika padá do stagflace

Centrální banky nejen napříč Evropou již pochopily, že inflace není způsobena jen narušenými dodavatelskými řetězci, ale především velmi uvolněnou měnovou politikou. Česká inflace na 18procentech a „holubičí“ …

Česká ekonomika míří do mělké recese

Tuzemský hrubý domácí produkt (HDP) za třetí čtvrtletí letošního roku byl v pátek zhruba v souladu s naším očekáváním revidován výše, konkrétně na -0,2 procenta mezikvartálně a 1,7 meziročně. Ze struktury je patrné, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Lidé jsou jako přežraná lvice. Blahobyt jim vzal cíle i štěstí,“ říká Jágrův osobní kouč

Rozhovor
Od určité míry ekonomických parametrů pocit subjektivního štěstí a úspěchu přestane stoupat, a dokonce naopak začne klesat, říká v rozhovoru Marian Jelínek, sportovní psycholog a osobní kouč Jaromíra Jágra. Lidé podle něj chtějí cíl tak moc, že nemají problém podrazit kamaráda, ve jménu cíle a úspěchů vzít doping, podplatit tu či onu zakázku.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …