Výhled na čtvrté čtvrtletí (2.): Blíží se příhodný okamžik ke zvýšení durační expozice

Téma týdne
Pro investory do dluhopisů představuje inflace i nadále značné riziko. Pokud se poté, co centrální banky přestanou zvyšovat sazby, znovu zvýší, může to znamenat, že bude navzdory hluboké recesi nutné další zpřísňování.
Dvouleté americké státní dluhopisy teď nabízejí 5% výnos. Ilustrační foto: Depositphotos.com

A i když bude mít toto rozhodnutí největší dopady na přední část výnosové křivky, je důležité si uvědomit, že vzrostou i dlouhodobé výnosy. To se stalo už v sedmdesátkách – s tím, jak se zhoršovala stagflace, rostly výnosy u všech dob splatnosti. Ale u dlouhodobých dluhopisů přinesou podstatně menší výkyvy výraznější ztráty.

Dvouleté americké státní dluhopisy teď nabízejí 5% výnos a mají upravenou duraci 1,5 procenta, což znamená, že kdyby výnos náhle stoupl o 100 bazických bodů, přišel by investor pouze o 1,5 procenta. Na druhou stranu desetileté americké vládní dluhopisy mají upravenou duraci ve výši osmi procent.

Zdroj: Bloomberg, Saxo Bank

A proto, vzhledem k tomu, že je inflační výhled dosud nejistý, představují ideální způsob, jak využít volné prostředky, než přijde lepší investiční prostředí, krátkodobé obligace. Dlouhodobější státní dluhopisy získají na atraktivitě, až zmizí riziko opětovného zvýšení inflace.

S prohlubující se recesí začnou obavy z inflace ustupovat. Ke konci roku se objeví lepší příležitosti, jak do portfolia doplnit duraci, protože tehdy už snad budou centrální banky nuceny ekonomiku uvolnit.

Autorka je hlavní odbornice Saxo Bank na instrumenty s pevným výnosem
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Výhled na čtvrté čtvrtletí (1.): Cesta k býčímu trhu s dluhopisy je připravená, ale ještě nás čeká pár výzev

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Neradostné vyhlídky stavebnictví pro další rok: Pokles o 2,7 procenta

Analýza
Za první tři čtvrtletí letošního roku stavební produkce v Česku meziročně klesla o 1,5 procenta a vyhlídky na další rok nejsou rovněž optimistické. Podle stavebních firem se propad stavební produkce prohloubí o 2,7 procenta. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2003, kterou zpracovala analytická společnost CEEC Research a jejíž výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.