Výhled na čtvrté čtvrtletí (3): Domeček z karet postavený na záporných reálných sazbách se může brzy zhroutit

NázorTéma týdne
Společnost Saxo Bank publikovala svůj výhled na letošní čtvrté čtvrtletí na globálních trzích, obsahující kromě tipů, do čeho investovat, také informace o nejrůznějších makroekonomických trendech, které budou mít dopady na investory i trhy. Ve třetím ze série článků dostává slovo Althea Spinozziová, odbornice společnosti na instrumenty s pevným výnosem.
Domeček z karet postavený na záporných reálných sazbách se může brzy zhroutit. Ilustrační foto: Pixabay.com

V nadcházejících měsících budou ústředním tématem investičního narativu reálné sazby. Od počátku pandemie se rychle prohlubuje závislost finančních trhů na záporných reálných sazbách, které umožňují snadno dostupné financování.

Investorům, kteří se chtěli vyhnout reálným ztrátám, se doporučovalo, aby víc riskovali, takže se spready rizikových dluhopisů znovu dostaly na úroveň před globální finanční krizí v roce 2008. Nyní však centrální banky začínají zvažovat striktnější monetární politiku, a tak reálné sazby nevyhnutelně stoupnou, čímž utrpí riziková aktiva.

Trh s dluhopisy teď zcela závisí na tom, jak centrální banky vnímají inflaci a jak se s ní rozhodnou vypořádat. Fed (americká centrální banka, pozn. red.) dospěl k závěru, že je inflace pouze přechodná, což znamená pro dluhopisy výraznou podporu.

Nelze si ale nevšimnout, že neochota Fedu zahájit tapering dále zvyšuje inflační rizika. A i kdyby začala americká centrální banka svůj program nákupu dluhopisů utlumovat, bude nevyhnutelně dál stimulovat inflaci, dokud nákupy neukončí docela.

PSALI JSME:
Co je to tapering a proč by vás to mělo zajímat

Investory by proto měla zajímat hlavně otázka, jakou úroveň inflace jsou centrální banky ochotny tolerovat a jak rychle začnou ukončovat programy podpory. My si myslíme, že čím později se rozhodnou podporu ukončit, tím agresivnější budou muset být.

Tím ovšem způsobí neočekávaný vzestup reálných výnosů, zvýší volatilitu trhu a ohrozí slabší firmy. Letos měly úvěrové spready výhodu v podobě ekonomického zotavení. Díky opětovnému oživení ekonomik se totiž firmám začaly znovu zvyšovat příjmy.

Situace se ale může rychle změnit, jestliže inflační tlaky nepoleví, a centrální banky tak budou muset utlumovat nákupy agresivněji, než trhy očekávají. Trh v současnosti s takto agresivní monetární politikou vůbec nepočítá a výrazně podporuje všechny podniky, včetně těch, které na tom finančně nejsou zrovna dobře.

PSALI JSME:
Výhled na čtvrté čtvrtletí (1): Inflace, kterou svět ještě neviděl. Tentokrát to bude jinak

Pokud očekáváme, že nám inflace nějakou dobu vydrží, měnová politika bude stabilní a výnosová křivka strmější, můžeme v bankovním a finančním sektoru narazit na velmi zajímavé příležitosti. Banky si krátkodobě půjčují peníze, aby mohly samy půjčovat dlouhodobě.

Strmější výnosová křivka by tedy zvýšila jejich čisté úrokové marže. Navíc budou dál těžit z reflačního prostředí, kdy dojde k opětovnému oživení ekonomiky a zvýší se poptávka po úvěrech a investicích. Z vyšších investičních aktivit v rámci zdravé ekonomiky budou profitovat i finanční makléři a pojišťovatelé.

V takovém prostředí si mohou dobře vést i cyklická odvětví a zde je důležité si vybrat firmy, které mohou zvýšení nákladů snadno přenést na své zákazníky. Díky tomu zatím zvládají prudký růst cen komodit například výrobci základních materiálů či producenti komodit.

Autorka je odbornice Saxo Bank na instrumenty s pevným výnosem
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Výhled na čtvrté čtvrtletí (2): Záhadná disonance v říši akcií

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Měla by centrální banka investovat do zlata?

Nový guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl se netají záměrem navýšit podíl, který v aktivech centrální banky zaujímá zlato. Je to dobrý záměr?  Právě zlato je velmi často atraktivní i pro ty nejméně znalé a …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Máme více platebních terminálů, než ekonomicky vyspělejší Německo

Analýza
V různých ekonomických ukazatelích včetně hrubého domácího produktu (HDP) na jednoho obyvatele sice Česká republika s Německem jasně prohrává, ale jsou i oblasti, kde jsou na tom čeští obyvatelé překvapivě lepší. Jednou z nich je dostupnost platebních terminálů, kde Česko patří ke „zlatému“ evropskému středu, zatímco Německo tento žebříček uzavírá spolu se Slovenskem.