Výhled na třetí čtvrtletí (3). Komodity: Proč ropní giganti nechtějí investovat

Bloomberg Commodity Spot Index dosáhl ve druhém čtvrtletí nového rekordního maxima, po němž následovala fáze konsolidace, kdy narůstaly obavy ohledně celosvětového ekonomického růstu.
Ropným gigantům, ale ani investorům obecně, se nechce investovat do nového výzkumu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ve třetím čtvrtletí bude udávat tón pro celou druhou polovinu roku ochota Ruska ukončit válku na Ukrajině, zpomalující ekonomický růst v Číně, rychlost a frekvence zvyšování amerických sazeb a také potenciální pokles poptávky kvůli rostoucím cenám.

Jen pár týdnů předtím, než budou skladovací prostory potřeba pro nově sklizené plodiny, zůstávají v silech miliony tun obilí, a tak budou vyhlídky na ceny potravin záviset na tom, jak příznivé bude počasí po celém světě a zda vznikne koridor umožňující vývoz ukrajinské úrody.

Zlato má podle nás dál býčí vyhlídky. Je tady totiž riziko delšího období zmatků na světových finančních trzích, až si prostředí s vyššími úrokovými sazbami začne vybírat svou daň na firmách i jednotlivcích.

Držíme se i své predikce z druhého čtvrtletí, že se zlato – i stříbro – po období konsolidace ve druhém čtvrtletí během druhé poloviny roku posunou výš a zlato nakonec dosáhne nového rekordního maxima.

U průmyslových kovů došlo ve druhém čtvrtletí k výrazné korekci, hlavně kvůli čínské politice nulové tolerance covidu, která je čím dál problematičtější. I když lze očekávat, že energetická transformace vedoucí k nižším uhlíkovým emisím přinese výrazný růst poptávky po mnoha klíčových kovech, Čína je v tuto chvíli jedna velká neznámá.

U mědi, která se víc než rok obchodovala v úzkém pásmu, je riziko propadu, po němž však bude následovat návrat k dlouhodobě rostoucímu trendu. Vzhledem k tomu jsme na prahu třetího čtvrtletí neutrální.

To znamená zachovat stávající expozici v tomto sektoru, ale dál ji nerozšiřovat, dokud pohyb cen nezačne signalizovat další vzestup a nedojde buď k průlomu zpátky nad 4,65 dolaru, nebo naopak k dalšímu poklesu k hladině 3,5 dolaru.

Ropným gigantům, kteří se topí v penězích, ale ani investorům obecně, se nechce investovat do nového výzkumu, což je dlouhodobým důvodem, proč budou ceny energií patrně i v nadcházejících letech dále zvýšené. Kromě problémů s vysokou volatilitou a historicky špatné návratnosti investic jsou současné potíže spojené s nízkou očekávanou poptávkou do budoucna.

Korekce na energetickém trhu z druhého čtvrtletí by podle nás mohly být nakonec jenom krátkodobé a jako nejpravděpodobnější se nám jeví riziko delšího období vysokých cen. Nelze vyloučit krátký návrat k rekordnímu maximu z roku 2008, ale obecně věříme, že jistý pokles poptávky (po ropě, pozn. red.) na konci letní sezóny by měl udržet ceny v pásmu mezi 100 až 125 dolary.“

Autor je hlavní komoditní stratég společnosti Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena