Výhled na třetí čtvrtletí (1). Inflace bude jako plašený vlak

NázorTéma týdne
Společnost Saxo Bank, specialista na on-line obchodování a investice, nedávno publikovala svůj čtvrtletní výhled na třetí kvartál letošního roku na globálních trzích. Kromě tipů, do kterých akcií, finančních instrumentů, měn, komodit a obligací investovat, obsahuje také řadu úvah o makroekonomických tématech, která mají dopady na portfolia investorů.
Inflace bude jako splašený vlak, který se budou centrální banky snažit dohnat, dokud inflační dynamika nepřinese propad do tvrdé recese, tvrdí Steen Jakobsen ze Saxo Bank. Ilustrační foto: Pixabay.com

Inflace bude jako splašený vlak, který se budou centrální banky snažit dohnat, dokud inflační dynamika nepřinese propad do tvrdé recese. Centrální bankéři nás budou dál přesvědčovat o tom, že je v průběhu zhruba 18 měsíců možná „normalizace“ na cílovou inflaci kolem dvou procent.

Ale proč bychom jim měli věřit, když jde o tytéž lidi, kteří si dřív nedokázali představit, že by mohla inflace v Evropě i v USA přesáhnout osm procent?

PSALI JSME:
Inflace v Česku míří ke dvaceti procentům

Riziko spočívá v rychle stoupajících inflačních očekáváních, která mají sekundární inflační účinky a přinutí centrální banky předtím, než dostanou splašený vlak pod kontrolu, zpřísnit víc, než si trh i samy banky nyní dokážou představit, čímž pravděpodobně přivodí hlubokou recesi. To s sebou přinese další makroekonomické změny a reakce, na něž bychom se měli v letošním třetím čtvrtletí připravit.

Politici si budou muset vybrat mezi vyšší inflací a hlubokou recesí, a tak dají nejspíš centrálním bankám pokyn, ať už přímo či nepřímo, posunout inflační cíl ze dvou procent výš. Díky tomu snad nebude nutné tolik zpřísňovat, ale zároveň to znamená politické směřování k záporným reálným sazbám, tedy finanční represi.

PSALI JSME:
Růst úrokových sazeb v eurozóně

Navíc je poměrně rizikové sázet na to, že vyšší základní sazba dokáže nějak rozumně omezit úroveň poptávky a stlačit inflaci níž, když je poptávka po elektřině, teplu, potravinách a pohonných hmotách zároveň po celou dobu subvencována prostřednictvím programů podpory těch nejzranitelnějších.

Problémem této politiky ovšem je, že nic z toho nemůže napravit ekonomickou nerovnováhu. Ať bude americká centrální banka, Fed, cílit na dvouprocentní nebo tříprocentní inflaci, energie kvůli tomu levnější nebudou.

PSALI JSME:
Silné inflační tlaky v Evropě trvají a důvěra spotřebitelů klesá

Je jasné, že politický systém bude v případě inflace upřednostňovat „mírnější možnost“, kdy je hlavním imperativem finanční represe, díky níž zůstanou státům peníze, a reálná hodnota veřejného dluhu se díky inflaci sníží.

Právě proto bude inflace dál strukturálně stoupat. Od třetího čtvrtletí bude jasnější, že v novém cyklu má politická převaha mnohem větší slovo, než monetární zpřísňování, které bude vždy o krok pozadu. Velká zdrženlivost je mrtvá – ať žije velký reset.

Autor je hlavní investiční analytik společnosti Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Trh sázel na to, že centrální banka „do toho bouchne“ ještě více

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Posvítí nám semafor na cestu ke zdraví?

Analýza
Snaha usnadnit spotřebitelům orientaci v obalech, aby se nenechali zmást líbivými obrázky a lákavými tvrzeními. Systém, který nám pomůže v boji s nezdravými stravovacími návyky. To zní jako krok, proti němuž není možné nic namítat. Ale opravdu je evropské Nutri-Score tou cestou, jíž by se mělo značení potravin ubírat?