
Po dosažení vrcholu začne pravděpodobně zase výrazně klesat, až se ekonomika propadne do dezinflační poptávkové recese nebo až si trh uvědomí, že Fed nemůže křivku nikdy dohnat, protože kdyby se mu to podařilo, ohrozil by tím stabilitu trhu s americkými vládními dluhopisy.
Fed očividně dál úpěnlivě doufá, že současná vysoká inflace bude nakonec přeci jen přechodná. I po červnové schůzce FOMC (Federální výbor pro otevřený trh, pozn. red.) očekává v roce 2024 jádrovou inflaci výdajů na osobní spotřebu (PCE) ve výši 2,3 procenta.
Je tady ale riziko, že inflace je jako splašený vlak a Fed se jen žene za křivkou, kterou nikdy nedožene. Jedním z argumentů pro to, že americký dolar patrně dosáhne maxima a začne navzdory zpřísňování Fedu znovu klesat, je fakt, že mnoho dalších centrálních bank nakonec Fed ve zvyšování sazeb předežene.
Vezměte si pár AUD/USD, kde už očekávané zvyšování sazeb centrální bankou RBA (Reserve Bank of Australia) dohnalo a předehnalo očekávání Fedu na nadcházejících devět měsíců. To nás vede k domněnce, že za silný dolar v tomto cyklu může hlavně jeho status světové rezervní měny a prostý fakt, že americké inflační tlaky nutí Fed k dalšímu zpřísňování.
To se podepisuje na tržních náladách i celosvětových finančních podmínkách. Pokud je tomu tak, začne dolar znovu klesat, teprve až ekonomická realita nakonec zavrávorá a recese vyvolaná poklesem poptávky dostatečně utlumí inflaci. Teprve poté americký dolar po svém pozoruhodném vzestupu na nejvyšší hladinu za víc než 20 let konečně obrátí.
Pokud zůstane čínská poptávka po vývozech EU utlumená, dál se potáhne válka na Ukrajině a USA budou pokračovat ve zpřísňování podmínek globální likvidity, bude se euro zotavovat jen těžko.
Britská libra je s ním na stejné lodi a vzhledem k extrémním nabídkovým omezením a enormním externím deficitům Británie, které ještě zhoršují vysoké ceny dovážených energií, si lze jen obtížně představit nějaký scénář, kde by její měna začala stoupat.
Ale Bank of England (centrální banka Velké Británie, pozn. red.) aspoň dál mluví o razantních opatřeních a může zvyšovat sazby jednodušeji než Evropská centrální banka. Pokud jde o GBP/USD, sledujte neskutečnou hladinu 1,2000 poté, co v červnu došlo k jejímu otestování.
Nejdůležitější měnou, kterou je třeba sledovat, může být nakonec čínský jüan, coby významný potenciální nový zdroj tržní volatility. Zvlášť pokud Čína v tomto nebo příštím čtvrtletí přistoupí k jeho oslabení – což by případně mohlo připravit půdu pro ukončení éry silného dolaru.
Autor je vedoucí oddělení měnové strategie společnosti Saxo Bank
(Redakčně upraveno)