Výhled Saxo na letošní první čtvrtletí (4): Deglobalizace přináší v Asii nové příležitosti

Asie se zbavuje závislosti na Číně. Nově vytvářené články dodavatelských řetězců a intenzivnější regionální spolupráce patrně povedou v roce 2023 v tomto regionu k nadprůměrným výsledkům.
Asie zbavuje závislosti na Číně, což dokládají dobré výsledky regionu za rok 2022 navzdory zpomalení čínské ekonomiky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Asijské akcie zahájily letošní rok ve velkém stylu. MSCI Asia Pacific Index a MSCI Emerging Markets Index začaly v lednu rychle stoupat a předhonily i americký S&P 500. Do značné části za to může změna čínské politiky a oslabení amerického dolaru.

V úvahu je však nutné vzít i riziko zpomalení globální ekonomiky a fakt, že inflace zůstává vyšší déle, než se čekalo. Domácí poptávku v Asii navíc do budoucna problematizuje růst úrokových sazeb, k němuž došlo v loňském roce. Ve hře jsou stále i geopolitická rizika, která vrhají „dlouhý stín“.

Další klíčovou věcí, kterou je třeba zohlednit, je skutečnost, že se Asie zbavuje závislosti na Číně, což dokládají dobré výsledky regionu za rok 2022 navzdory zpomalení čínské ekonomiky. Až se Čína znovu otevře světu, pravděpodobně uvidíme nové modely dodavatelských řetězců a intenzivnější regionální spolupráci, která dál zvýší relevanci Asie v rámci světové ekonomiky.

Eskalující americko-čínský obchodní a technologický konflikt přiměl mnoho firem k diverzifikaci dodavatelských řetězců, která má omezit riziko případných sankcí. Už pandemie jasně ukázala potřebu řešit rizika spojená s koncentrací výroby.

Dodavatelské řetězce všeho od základních průmyslových součástek až po zdravotnický materiál (a dokonce i toaletní papír, pozn. aut.) už byly příliš závislé na Číně.

Ruská invaze na Ukrajinu a její dopady na dodávky zemního plynu pro Evropu navíc přinesly jasnou změnu programu pro mnoho zemí, jejichž zahraniční politika tradičně souzní s tou americkou. Je třeba se zamyslet nad odolností dodavatelských řetězců, nespoléhat se příliš na Rusko ani na Čínu, a namísto toho začít používat zdroje ze spřátelených zemí.

Autorka je specialistka Saxo na tržní strategie
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena