Výhled Saxo na letošní první čtvrtletí (3): Energetická krize a chudnoucí pracující

Téma týdne
Klesající ceny energií, absence blackoutů (vyplývající z diverzifikace energetických zdrojů a lepších povětrnostních podmínek, pozn. aut.) a spolehlivá tvrdá data (zejména z Německa) nutí prognostiky revidovat předpovědi recese na rok 2023.
EU se dál zdráhá akceptovat jadernou energii, a přitom nedokáže rychle zapracovat na projektu reformy trhu s elektřinou, říká Christopher Dembik. Ilustrační foto: Saxo

Konsenzuální odhad růstu hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny pro rok letošní rok stoupl z -0,1 procenta na 0,0 procenta – což je změna sice malá, ale významná. Ohledně eurozóny jsme byli příliš pesimističtí.

V Saxo nehýříme optimismem tak, jako někteří jiní. Jsme však pevně přesvědčeni, že se eurozóna letos dokáže vyhnout recesi a může dosáhnout růstového cíle kolem 0,3 až 0,4 procenta HDP. Celkově máme za to, že konsenzuální odhad růstu HDP eurozóny v letošním roce byl a stále je příliš pesimistický. Přesto je Evropa ekonomicky rozložená.

PSALI JSME:
Výhled Saxo na letošní první čtvrtletí (1): Dosavadní modely nefungují

Jedním z výrazných rizik pro nadcházející zimu zůstává energetická krize – EU se dál zdráhá akceptovat jadernou energii, a přitom nedokáže rychle zapracovat na projektu reformy trhu s elektřinou.

Evropská centrální banka sice očekává výrazný nárůst mezd, ale ve skutečnosti pracující ve většině zemí chudnou. Některé firmy, které v období abnormálních záporných úrokových sazeb prosperovaly, teď čeká okamžik pravdy – a mnohé z nich pravděpodobně zbankrotují.

Autor je hlavní makroanalytik společnosti Saxo
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Výhled Saxo na letošní první čtvrtletí (2): Přechod, který akcie zabolí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty zrychlily tempo zlevňování

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu zrychlily tempo svého zlevňování. Benzín zlevnil o 25 haléřů na litr na cenu 37,04 koruny za litr. Nafta dokonce o 59 haléřů na 35,27 koruny za litr, což je její nejnižší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB