Vyhlídka na razantnější růst úroků potěšila euro

Názor
Na diskuzním fóru České národní banky na Univerzitě Hradec Králové v úterý promluvil Jiří Rusnok. Dle jeho slov by bez zvyšování sazeb byla inflace minimálně mezi 20 až 25 procenty a kurz koruny by byl 30 korun za euro. V červnu Rusnok očekává debatu o velikosti zvyšování sazeb, ale na předvídání červnového rozhodnutí je podle něho příliš brzy.
Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka by bez zvyšování sazeb byla inflace minimálně mezi 20 až 25 procenty a kurz koruny by byl 30 korun za euro. Ilustrační foto: ČNB

Obchodování s korunou bylo v úterý poklidné. Kurz ve srovnání s předchozím dnem o desetinku zpevnil a obchodoval se kolem úrovně 24,7 CZK/EUR. Pestřejší dění bylo na maďarském forintu, který posílil o jedno procento (na 386 HUF/EUR).

Postaralo se o to vyjádření viceguvernéra tamní centrální banky Barnabase Virága, který prohlásil, že centrální banka může zvednout úrokové sazby tak, aby v jejich reálném vyjádření byly kladné. To by při inflaci, která podle prognózy centrální banky překročí v následujících měsících dvouciferné tempo, znamenalo ještě výrazné utažení měnových podmínek.

PSALI JSME:
ČNB intervenovala proti slabé koruně

Pozitivně pak překvapil růst maďarské ekonomiky, která za první čtvrtletí přidala mezikvartálně 2,1 procenta, v meziročním srovnání pak 8,2 procenta. Svými výsledky potěšil i polský hospodářský růst, který mezičtvrtletně dosáhl 2,4 procenta, meziročně pak 8,5 procenta.

Zisky si v úterý připisovala i společná evropské měna. Ta zpevnila o jedno procento a posunula se na 1,054 USD/EUR. Na silnější úrovně jí pomohlo vyjádření člena Evropské centrální banky (ECB) Klause Knota, který prohlásil, že „ECB může výrazněji zvednout úrokové sazby, pokud to data ospravedlní“.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Eurozóna: ECB letos zvedne sazby dvakrát

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Maďarská centrální banka zvýšila sazby

Vystoupení šéfky Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeové na konferenci v Sintře žádná šokující odhalení nepřineslo. Lagardeová prohlásila, že ECB bude od 1. července flexibilní, pokud jde o způsob, jak …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Autem do Chorvatska: Kde se tvoří kolony, kde levně natankovat

Obrazem
Do Chorvatska každý rok cestují na dovolenou stovky tisíc českých turistů. Nemalá část jede k jadranským plážím, krásné přírodě a unikátním památkám vlastním autem. Zkraje letní sezony jsme cestu po silnicích a dálnicích vyzkoušeli a zde jsou naše poznatky a postřehy. Například natankovat se vyplatí ve Slovinsku.