Výhodnější hypotéky, ale jen pro mladé a nadějné. Již brzy ve vaší bance

Názor
Česká vláda brzy rozhodne, zda mladí lidé do 36 let budou moci snáze než ostatní dosáhnout na hypotéku. Banky však rozhodnutí tak trochu „předbíhají“ a začínají samy nabízet atraktivnější úvěry na bydlení, které jsou cílené právě spíše na mladé.
Lidé do 36 lety by si při splnění dalších podmínek mohli u své banky půjčit na celou nemovitost. Foto: Pixabay

Návrh novely zákona o České národní bance obsahuje i pasáž, která by Čechům mladším 36 let umožnila dosáhnout až na takzvanou „stoprocentní“ hypotéku. Její poskytování nyní Česká národní banka v podstatě zapovídá. Pokud by návrh prošel, což je docela pravděpodobné, lidé do 36 lety by si při splnění dalších podmínek mohli u své banky půjčit na celou nemovitost, aniž by museli skládat dvacet nebo i více procent její ceny při sjednávání hypotéky ze svého jako nyní. To by například mladým rodinám s dětmi umožnilo snadnější přístup k bydlení. Řada těchto rodin pochopitelně nedisponuje statisícovými, nebo dokonce milionovými částkami, které jsou v současnosti pro získání hypotéky třeba.

Některé banky ovšem na verdikt vlády nečekají a budou poskytovat výhodnější hypotéky už teď. Česká spořitelna nabídne „devadesátiprocentní“ hypotéku. Ovšem pouze za té podmínky, že si žadatel půjčuje na své první bydlení, na startovací byt. Je tedy zjevné, že nabídka je určena primárně mladým. Je pravděpodobné, že další banky budou přicházet s podobnými nabídkami. Konkurence na hypotečním trhu je mezi bankami velice intenzivní. Hypotéky jsou pro banky stále velmi pohodlným zdrojem zisku a banky nyní musí vymýšlet způsoby, jak čelit slábnoucímu zájmu o ně.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Sedm z deseti mladých lidí bydlí v „mamahotelu“. Na vlastní bydlení nemají peníze

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéky trhají rekordy

Podmínky pro pořízení vlastní nemovitosti jsou stále příznivější. Průměrná úroková sazba hypoték klesla pátý měsíc v řadě, a tak byl zájem o financování bydlení úvěrem v srpnu rekordní.

Regionální měny neměly svůj týden

Regionálním měnám se tento týden nedařilo. Česká koruna ztratila 0,7 % a v pátek v odpoledních hodinách se obchodovala za 26,73 CZK/EUR. V průběhu týdne se propadla dokonce až na 26,85 CZK/EUR, což byla nejslabší …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Stočený tachometr Čechům nevadí. Chtějí slevu a podléhají emocím

Průzkum
Opravdu to českým řidičům tak vadí? Pro většinu motoristů není stočený tachometr důvodem k tomu, aby se poohlédla po jiném autě. Kupující ale v takovém případě požadují slevu. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Cebia, která už téměř tři desítky let pomáhá motoristům bojovat proti nekalým praktikám při prodeji použitých vozů.
Rolovat nahoru