
Sentiment v podnikatelském sektoru tak v únoru vzrostl na nejvyšší úroveň od loňského března, a to hlavně díky průmyslu, kde byla míra optimismu dokonce nejvyšší za poslední bez mála dva roky. Důvěra se zvýšila i ve stavebnictví a ve službách, v odvětví obchodu naopak klesla. Je však nutné poznamenat, že hodnocení nálady mezi podnikateli a spotřebiteli bylo prováděno v prvních dvou únorových týdnech a neodráží tak významné zhoršení pandemické situace, kterého jsme svědky v posledních dnech.
Německá ekonomika vzrostla v posledním čtvrtletí loňského roku mezičtvrtletně o 0,3 procenta a její meziroční pokles se zmírnil z mínus čtyř procent na -3,7 procenta. Finální odhad tak přinesl vylepšení jak mezičtvrtletní, tak i meziroční dynamiky o 0,2 procentního bodu. Zveřejněna byla rovněž struktura HDP.
Na růst německého hospodářství oproti třetímu čtvrtletí působily zejména velmi dobré výsledky zahraničního obchodu a také vyšší investice (ty se zvýšily mezičtvrtletně o 1 % – pozn. aut.), což v obou případech souviselo především s příznivým vývojem v průmyslu. Uzavření velké části tamní ekonomiky se ve čtvrtém čtvrtletí naopak podepsalo na poklesu spotřeby domácností mezičtvrtletně o 3,3 procenta.
Server Seznam Zprávy zveřejnil rozhovor s guvernérem České národní banky (ČNB) Jiřím Rusnokem, který se týkal především vývoje na hypotečním a nemovitostním trhu, okrajově byl však zmíněn také vývoj měnově politických úrokových sazeb. Rusnok sice zmínil, že základní repo sazba by již mohla v letošním roce vzrůst, zároveň však dodal, že úrokové sazby zůstanou i přesto nízké. Strmý nárůst úrokových sazeb, s kterým počítá prognóza ČNB, tak zřejmě neočekává.
Stejně je na tom nejspíše i další člen bankovní rady centrální banky Aleš Michl, který se včera na svém twitterovém účtu vyjádřil, že úrokové sazby zůstanou na současné úrovni do té doby, než se podaří dostat šíření koronaviru pod kontrolu. Ta přitom nabývá stále více na síle a první zvýšení úrokových sazeb ve druhém čtvrtletí letošního roku, tak jak očekává prognóza ČNB, je spíše z říše snů.
Ve světle současného negativního trendu vývoje koronavirové pandemie v tuzemsku, začíná korunový trh pozvolna slevovat ze svých přemrštěných očekávání ohledně růstu úrokových sazeb ČNB. Tržní úrokové sazby tak včera pokračovaly vesměs v poklesu, což se odrazilo i ve výrazném oslabení české koruny. Ta proti euru v průběhu včerejšího obchodování ztratila přibližně 0,5 procenta své hodnoty a dostala se dokonce nad 26 CZK/EUR.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)