Bankovní rada zůstává oproti prognóze ČNB opatrná s prvním zvyšováním úrokových sazeb

Názor
Podle zveřejněného záznamu z posledního jednání České národní banky (ČNB) ze začátku února se její bankovní rada shodovala, že největším rizikem pro ekonomiku zůstává vývoj pandemie. Na druhou stranu alternativní scénář nové prognózy centrální banky, který počítá s delším uzavřením ekonomiky, většina rady vyhodnotila jako příliš pesimistický.
Bankovní rada zůstává oproti prognóze ČNB opatrná s prvním zvyšováním úrokových sazeb. Ilustrační foto: ČNB

Pro některé centrální bankéře je však hlavní otázkou spotřeba domácností, resp. její nerealizovaná část, která se může projevit po otevření ekonomiky. Podle T. Holuba se největší protiinflační poptávkové dopady teprve projeví a podle jeho některých kolegů k nižší inflaci přispěje i silnější kurz koruny.

Celkově však panovala shoda, že současné nastavení měnové politiky je adekvátní. Riziko deflace a použití nekonvenčních nástrojů kleslo a příští krok měnové politiky bude podle bankovní rady pravděpodobně zvýšení úrokových sazeb. Dle guvernéra J. Rusnoka je nová prognóza ČNB v souladu s očekáváním trhu.

Na druhou stranu bylo opakovaně zmíněno, že zpřísňování měnové politiky musí být opatrné. T. Holub a V. Benda se domnívají, že část utahování měnových podmínek již proběhlo skrze silnější kurz koruny a zvýšení dlouhodobých sazeb na trhu. T. Nidetzký a O. Dědek se v této souvislosti obávají, zda to není předčasné a do určité míry vyvolané uveřejněním listopadové makroekonomické prognózy.

Podle nás centrální bankéři zvýší úrokové sazby až ve chvíli, kdy si budou jisti, že v tomto mohou pokračovat také v průběhu následujících zasedání. Taková chvíle podle nás nastane až v listopadu letošního roku, kdy bude mít bankovní rada kompletní data z ekonomiky za druhé čtvrtletí a druhá polovina roku již bude vykazovat známky plného oživení.

V případě, že by nová data z ekonomiky i nadále pozitivně překvapovala, mohlo by první zvýšení přijít již v září. Dřívější změna měnová politika je podle nás nepravděpodobná. Na druhou stranu rizikem pro pozdější zvyšování úrokových sazeb je vývoj koruny, která svým posilováním v předstihu utahuje měnové podmínky v ekonomice a může být pro centrální banku problémem v naplnění jejích aktuální prognózy.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČNB ponechala sazby beze změny, jejich zvýšení lze čekat v listopadu

Zavřít reklamu ×
  1. Ta rada ČNB je zralá na hrad Mírov. Stále nikdo nevysvětlil kde jsou ty 2 biliony korun vynaložené na intervenci proti koruně? Snad mají nakoupené za ty koruny eura a je čas tyto eura použít na řešení ekonomické krize co vznikla díky Covid 19?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi chtějí silného lídra, který nás osvobodí od mocných a bohatých

Průzkum
Většina tuzemské veřejnosti příliš nevěří tomu, že by politici či elity hájili zájmy obyčejných lidí. Spíše mají pocit, že se o ně tradiční strany nezajímají. A v čele státu si přejí silného lídra, který by vzal zemi z rukou mocných a bohatých. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) agentura Ipsos.