Výkony investic do tematických akciových košů

Analýza
Dánská on-line investiční banka Saxo Bank připravila aktuality o tematických akciových koších. Ukazuje se, že pokračoval neslavný vývoj z předchozích týdnů u kryptoměn, medicíny nové generace, zelené transformace, internetového obchodování i skladování energií.
Ceny akcií společnosti Varta se za poslední týden propadly o 38 procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Za normálních okolností bychom psali o koších s nejhoršími a nejlepšími výsledky, ale dnes se zaměříme na skladování energií, protože u tohoto koše došlo v uplynulém týdnu k dramatickému vývoji.

Skladování energií

Do zelené transformace je investováno víc politického kapitálu, než kdy dřív, a není divu – evropský kontinent se chce v nadcházejících letech zbavit své závislosti na ruských energiích. Celý proces však komplikují vyšší ceny primárních energií, které zdražují veškerou výrobu.

Jednou z firem v koši skladování energií, který je pod tlakem právě kvůli vysokým cenám energií, je i Varta, která oznámila, že stahuje svůj fiskální výhled na rok 2022, protože je podnikání v této oblasti kvůli růstu cen základních materiálů a energií příliš nepředvídatelné.

PSALI JSME:
Trh bateriových technologií. Závody v budování výrobních kapacit v Evropě už začaly

Ceny akcií společnosti se za poslední týden propadly o 38 procent. Jediným důvodem, proč se koš skladování energií v minulém týdnu nepropadl ještě víc, je fakt, že obsahuje i firmy těžící lithium a kobalt, které si díky vysokým cenám těchto kovů vedou dobře, protože poptávka po nich dál převyšuje nabídku.

Obrana

Rusko se rozhodlo mobilizovat rezervy, aby drasticky zvýšilo počet vojáků ve válce na Ukrajině. Tím znovu zvýšilo sázky, o něž se hraje, a spolu s tím i poptávku po dalších zbraních pro Ukrajinu. Náš obranný koš si v předešlém týdnu vedl nejlépe. Poklesl pouze o 3,3 procenta a nejlepších výsledků dosáhla německá zbrojařská firma Rheinmetall, která si o 6,9 procenta polepšila.

Analytici vidí další vývoj Rheinmetallu optimisticky. V roce 2021 činily jeho tržby 5,7 miliard euro a do roku 2025 by se měly zvýšit na 9,7 miliard euro, neboť se očekává, že EU výrazně navýší své výdaje na obranu. A to mohou být současné odhady růstu ještě nízké – záleží na tom, jak se bude vyvíjet válka na Ukrajině.

Aktuálně také upravujeme svůj obranný koš. Odebíráme z něj britskou vojenskou a bezpečnostní firmu Ultra Electronics, kterou v srpnu koupil Cobham. Nově pak přidáváme německou firmu Hensoldt podnikající ve vojenských technologiích, která nabízí vesmírná, letecká, pozemní, námořní, klasická bezpečnostní i počítačová řešení.

Autor je hlavní akciový stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
V Česku začal rekordní pád životní úrovně. Odvrátit jej lze jen riskováním, například investicí do akcií zbrojařů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Změny v indexu FTSE 100

Poskytovatel globálních indexů FTSE Russell ve středu oznámí konečné změny ve svých indexech FTSE 100 s large-cap a FTSE 250 s mid-cap. Mezi ty, kteří jsou navrženi na zařazení do indexu FTSE 100 – nejvýkonnějšího …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB