Výnos českých státních dluhopisů je na tříměsíčním minimu

Výnos desetiletého českého vládního dluhopisu minulý týden poprvé po třech měsících poklesl pod úroveň 0,40 %, upozornil ve svém komentáři ekonom Komerční banky Marek Dřímal. Podle něj se i na domácím trhu se projevuje obava investorů z brexitu a dalších problémů v globální ekonomice, jako je třeba možné prudké zpomalení čínské ekonomiky. 

České vládní dluhopisy s úrokem přes 14 procent jsou bohužel již minulostí. Reprofoto: www.ceskatelevize.cz

„Pravděpodobným důsledkem tohoto nepříznivého vývoje bude nadále nízká inflace a kvůli tomu po delší dobu uvolněná měnová politika centrálních bank,“ soudí ekonom. Například Evropská centrální banka podle očekávání Komerční banky nezvýší své sazby (ze současných záporných hodnot) minimálně do roku 2020.

A navzdory relativně slušnému oživení ekonomiky USA setrvá politika americké centrální banky Fed beze změny nejméně do poloviny roku 2017, předpokládá Dřímal. Česká národní banka podle prognóz Komerční banky opustí režim kurzového závazku na konci příštího léta, ale se zvyšováním sazeb také rozhodně spěchat nebude.

Někteří investoři jsou v tomto prostředí ochotní kupovat i české dluhopisy s takto nízkým výnosem, připomíná Marek Dřímal a dodává, že roli zde hrají ještě intervence České národní banky. „ČNB z trhu stahuje eura, která tu následně chybí. Zahraniční investoři pak můžou domácím hráčům nabídnout zápůjčku eur s poměrně vysokou prémií. Za obratem získané koruny pak můžou tito zahraniční investoři nakoupit české dluhopisy i se záporným výnosem, který však více než vykompenzuje ona prémie,“ vysvětluje ekonom.

Proto mají, podotýká Dřímal, české dluhopisy s krátkou splatností záporný výnos, což nutí domácí investory nakupovat jen dluhopisy se splatností delší. To se podle něj projevuje právě v poklesu výnosu i desetiletých dluhopisů. „Ten by mohl během léta dále klesnout – předpokládáme, že k úrovni 0,35 %. Svoji roli bude hrát v letních měsících i nízká nabídka. Ministerstvo financí minimálně v červenci nepořádá žádnou aukci státních dluhopisů, a to i díky příznivému plnění rozpočtu,“ doplňuje ekonom Komerční banky.

Pro vládu to znamená (nyní hypotetickou) úsporu na úrocích, nízké výnosy dluhopisů pak podobně ovlivňují například i sazby hypoték. Přestože český desetiletý výnos poklesl na tříměsíční minimum, rozdíl oproti výnosu německých dluhopisů je už od začátku července na dvouletém maximu. „Německé Bundy (vládní dluhopisy s desetiletou splatností – pozn. red.) jsou totiž pro celou Evropu bezpečným přístavem, navíc jim pomáhá i program odkupu aktiv Evropskou centrální bankou,“ uzavírá ekonom.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi chtějí silného lídra, který nás osvobodí od mocných a bohatých

Průzkum
Většina tuzemské veřejnosti příliš nevěří tomu, že by politici či elity hájili zájmy obyčejných lidí. Spíše mají pocit, že se o ně tradiční strany nezajímají. A v čele státu si přejí silného lídra, který by vzal zemi z rukou mocných a bohatých. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) agentura Ipsos.