Vyplatí se teď nakupovat akcie Facebooku?

Názor
Akcie Facebooku, resp. jeho majitele, společnosti Meta Platforms, přišly začátkem února o 252 miliard dolarů své tržní hodnoty během jediného. Suma 200 miliard dolarů odpovídá 5,4 bilionu korun.
Facebook, resp. Meta, je jednou z analyticky vůbec nejbedlivěji a nejintenzivněji sledovaných firem světa. Ilustrační foto: Pixabay.com

Otázkou ale je, zda akcie firmy klesly již tak nízko, že se je vyplatí nakupovat. Od 3. února totiž dále zlevnily, až na páteční uzavírací cenu zhruba 206 dolarů. Ta je nejnižší od května 2020, tedy od doby prvního úderu pandemie.

Akcie Facebooku je nyní prozíravé přiměřeně nakupovat. Nůžky mezi konsensuální cílovou cenu a skutečnou cenou na burze jsou totiž právě teď rozevřeny do největší šíře v celé historii obchodování akcií Facebooku od roku 2012. Jsou tedy nejvýrazněji za celou dobu svého obchodování podhodnoceny v porovnání s expertními odhady.

Samozřejmě, i experti se pletou. Ostatně po celou dobu obchodování akcií Facebooku, resp. Mety, převyšuje konsensuální cílová cena tu skutečnou. To je známý fakt, že experti – tedy akcioví analytici – mají sklony k přílišnému optimismu.

Ve skutečnosti to totiž jsou spíše marketingoví pracovníci bank, makléřských firem či fondů, jejichž hlavní úkol spočívá v nahánění drobných investorů k investování. Nebo alespoň v tom jej od něj neodrazovat.

PSALI JSME:
Facebook se na burze propadl jako žádná jiná firma v historii

Pokud budou tuze pesimističtí, drobní investoři se do investování nepohrnou, fondy, banky, a makléři nebudou mít svá „fíčka“ a akciový analytik přijde o svůj džob.

Jenže ani akcioví analytici nemohou se svými odhady zcela „ulítnout“. To by jim pak nevěřil už vůbec nikdo, dokonce ani „retail“ ne. Takže jejich odhady přece jenom nějakou vypovídací hodnotu mají – pokud je tedy člověk náležitě upraví tak, že se na ně podívá bez růžových brýlí většiny akciových analytiků.

Facebook, resp. Meta, je jednou z analyticky vůbec nejbedlivěji a nejintenzivněji sledovaných firem světa. Nůžky na Facebooku jsou rozevřeny do takové šíře, že i po sundání růžových brýlí zůstává poměrně dobrá naděje, že nyní lze dlouhodobě příznivě – tedy ve slevě – „nakupovat pokles“.

Trh zkrátka až příliš negativně, jak bývá jeho zvykem, reagoval na roj špatných zpráv, který se nyní kolem Facebooku objevil. Tak přehnaná reakce, „přestřelení“, je podle všeho nepodložená právě i po sundání růžových brýlí.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Druhá šokující předpověď pro rok 2022: Facebook doplácí na hromadný odchod mladých

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Investiční vína letí vzhůru

O investiční vína z Burgundska je rekordní zájem a jejich ceny nebývale rostou. Informoval o tom fond kvalifikovaných investorů Fond Wine Management, který investoval do dalších několika tisíc těchto luxusních …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB