Výrazný meziměsíční pokles cen v průmyslu

Ceny průmyslových výrobců byly podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) v květnu oproti dubnu nižší o 1,2 procenta, což v meziročním srovnání znamená jejich nárůst pouze o jedno procento. Tento výsledek tak překonal v pozitivním slova smyslu naši i tržní prognózu. Ceny v zemědělství se meziměsíčně snížily, a to o 1,5 procenta, meziročně pak padají již více než rok, tentokrát o 10,1 procenta.
Fakt, že ceny v prvovýrobě meziročně klesají, by se mělo i nadále projevovat příznivějšími cenami na pultech obchodů. Ilustrační foto: Pixabay.com

V případě cen stavebních prací došlo k meziměsíčnímu nárůstu o 0,2 procenta a meziročně o 2,1 procenta. U cen tržních služeb pro podniky byl po dlouhé době zaznamenán meziměsíční pokles (-0,2 %) a v meziročním srovnání došlo k jejich zvýšení o 3,2 procenta.

Dezinflační proces u služeb se tak sice dostavuje, ale relativně pomalejším tempem, což se negativně projevuje i na spotřebitelské inflaci právě v tomto segmentu.

Za meziměsíčním poklesem cen zemědělských výrobců (-1,2 %) stálo zejména snížení cen vajec (-6,8 %), následované cenami drůbeže (-2,3 %), obilovin (-0,7 %) či prasat (-0,3 %).

Meziroční snížení (-10,1 %) bylo dáno zejména poklesem cen v rostlinné výrobě (-15,7 %), které bylo způsobeno poklesem cen obilovin (-23,2 %) a olejnin (-7,3 %). Na druhé straně vzrostly opět výrazně ceny ovoce (+49,7 %) a brambor (+33,9 %).

Ceny v živočišné výrobě byly nižší o 4,4 procenta, když z jednotlivých položek se nejvíce snížily ceny vajec (-17,3 %) a drůbeže (-10,8 %). Naopak k nárůstu došlo v případě cen skotu (+5,1 %).

V souhrnu tak pokračuje velmi příznivý trend posledních měsíců, kdy ceny v prvovýrobě meziročně klesají, což by se mělo i nadále projevovat příznivějšími cenami na pultech obchodů.

V průmyslové výrobě byl evidován meziměsíční pokles o 1,2 procenta, když poklesly zejména ceny koksu a rafinovaných ropných produktů, kde se promítl pozitivní vývoj cen ropy na světových trzích během května.

Výraznější pokles byl ale zaznamenán i u cen chemických látek a přípravků (-2,2 %), elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu (-2,1 %), ropy a zemního plynu (-1,5 %) či počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení (-1,3 %).

Oproti minulému roku ovšem ceny koksu a rafinovaných ropných produktů stouply. Ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu byly vyšší o 4,2 procenta, ceny motorových vozidel, přívěsů a návěsů o 3,3 procenta a ceny oprav údržby a instalace strojů a zařízení o 4,8 procenta.

V souladu s poklesem cen zemědělských výrobců došlo ke snížení cen také u potravinářských výrobců (-3,7 %), z čehož vyplývá, že ani druhovýroba netlačí na vyšší ceny, které by v konečném důsledku musel zaplatit spotřebitel. Průmysl i nadále trápí zejména ceny energií, které jsou meziročně vyšší o pět procent.

Trend velmi umírněného nárůstu cen v průmyslu pokračuje, jelikož se i nadále projevuje nízká poptávka z tuzemska, ale i ze zahraničí. Zároveň nedochází k výraznějším nárůstům cen hlavních komodit v tomto odvětví na světových trzích. Nadále očekáváme, že za celý letošní rok se v průměru zvýší ceny v průmyslu mezi jedním až dvěma procenty.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB