Makroekonomická prognóza (5.): Inflace citelněji klesne až v příštím roce

Téma týdne
Vítejte u pátého dílu Tématu týdne, v němž čerpáme z aktuální makroekonomické prognózy České bankovní asociace (ČBA) pro třetí čtvrtletí letošního roku. Dnes se zaměříme na inflaci. Její letošní vývoj byl podle ČBA navzdory vysoké nejistotě inflačního vývoje prozatím velmi blízko původním očekáváním analytiků i České národní banky (ČNB), a tak se celkový odhad inflace pro letošní rok oproti předešlé prognóze nemění a setrvává na 11 procentech.
Česká národní banka ponechala na svém srpnovém měnovém jednání úrokové sazby bez změny. Ilustrační foto: FAEI.cz

Stejně tak očekávaná meziroční inflace v závěru letošního roku se změnila jen kosmeticky na 8,2 procenta z 8,6 procenta. Pro příští rok se pak průměrná inflace odhaduje ve výši 2,5 procenta, za čímž bude stát především vysoká srovnávací základna z letošního roku. Rizikem uvedených odhadů jsou odolnější inflační tlaky způsobené rychlejším růstem mezd či snahou firem o navýšení marží a další přenos nákladů firem do koncových cen pro spotřebitele.

Inflace v příštím roce bude s vysokou pravděpodobností sice jednociferná, materializace inflačních rizik by ale vedla k zakořenění vyšší inflace nad hranicí tří procent i v příštích letech. Této nejistotě odpovídají i poměrně různorodé odhady v příštím roce, které se pohybují od 1,3 po 3,8 procenta.

PSALI JSME:
ČNB ponechala úrokové sazby beze změny, vymezí se proti sázkám na jejich rychlý pokles

Sazby ČNB dosáhly vrcholu

Česká národní banka ponechala na svém srpnovém měnovém jednání úrokové sazby bez změny, což bylo ovšem široce očekáváno. Debaty o zvýšení sazeb již nejsou aktuální, otázkou tak nyní je, kdy tuzemská centrální banka začne úrokové sazby snižovat.

Prognózy bank jsou v tomto ohledu rozděleny na dva tábory, jeden předpokládá začátek snižování sazeb na listopadovém jednání, druhý až začátkem příštího roku. Na konci příštího roku by se základní sazba dle konsensu měla nacházet mírně nad čtyřprocentní hranicí s tím, že rozpětí odhadů je poměrně široké a pohybuje se od 3,5 po 5,25 procenta.

PSALI JSME:
Snížení sazeb ČNB – spíše později než dříve

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Německý ZEW index nejlepší za poslední dva roky

Důvěra investorů v německou ekonomiku se v dubnu zlepšila více, než se čekalo. ZEW index (index podnikatelské nálady, pozn. red.) ve složce očekávání stoupl na 42,9 bodu z březnových 31,7 bodu, což je nejvyšší …

Průmysl v eurozóně meziměsíčně posílil

Průmyslová výroba v eurozóně v březnu meziměsíčně vzrostla o 0,8 procenta. Podílely se na tom všechny čtyři největší ekonomiky v bloku. Výroba vzrostla v Německu (1,1 %), Francii (0,2 %), Itálii (0,1 %) i Španělsku …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB