Výrobní aktivita v ČR roste na rekord

Názor
Index nákupních manažerů (PMI) v květnu vzrostl na nový historický rekord 61,8 bodu. Výrobní aktivita se tak více přiblížila protějškům v eurozóně, kde index dosahuje ještě výš. K růstu přispělo zvýšení objemu výroby i zakázek. Na druhou stranu je index stále nadhodnocován nedokončenou výrobou v důsledku opožděných subdodávek.
Výrobní sektor expanduje, ale je brzděn nedostatkem komponent potřebných při výrobě a v některých případech chybějícími pracovníky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Výkon dodavatelů se dle zprávy PMI zhoršil do největší míry v historii průzkumu vzhledem k výrazné nedostupnosti surovin a problémům v dopravě. Tento vývoj vede k růstu cen vstupů, jejichž tempo je nejrychlejší od počátku průzkumu v roce 2001. Zvýšení nákladů bylo podle zprávy PMI prozatím výrazně vyšší, než v případě cen účtovaných zákazníkům.

Výrobní sektor expanduje, ale je brzděn nedostatkem komponent potřebných při výrobě a v některých případech chybějícími pracovníky. Jejich nábor v květnu údajně rapidně vzrostl, což svědčí o rostoucí důvěře v ekonomiku. O té napovídá také navyšování zásob surovin potřebných k výrobě. Vyhlídky na výrobu v horizontu jednoho roku se zvýšily a jsou nejoptimističtější za poslední čtyři měsíce.

Budoucí vývoj je samozřejmě stále velmi nejistý, nicméně letošní výkon průmyslu by s ohledem na dosavadní vývoj a ústup epidemie mohl dosáhnout cca jedenácti procent. Naše dubnová prognóza indikovala zhruba devět procent, nicméně vývoj ekonomiky i pandemie je od té doby příznivější. Index PMI i dnes zveřejněná data o hrubém domácím produktu (HDP) za první čtvrtletí ukazují šanci na příznivější ekonomický vývoj v letošním roce.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ekonomická aktivita v eurozóně v květnu roste

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Průmysl roste, ale s ním též inflační tlaky

Růst aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu dle průzkumu PMI v květnu vzrostl na svou historicky nejsilnější úroveň a výrazně překonal očekávání trhu. Tuzemští průmysloví výrobci hlásí zrychlení tempa růstu …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kupujete zájezd k moři? Neradujte se předčasně!

Poradna
Konečně můžeme k moři! Naše velké těšení se ale během pár hodin změnilo v užaslé pohledy a nevěřícná gesta. Už jsme totiž během covidové pandemie pozapomněli, jak je to s kvalitou služeb u nás a jak daleko chybí tomu, aby se platící člověk mohl cítit jako klient.
Rolovat nahoru