Výrobní ceny nasměrují inflaci dolů

Tento týden zveřejněné výsledky Českého statistického úřadu, pokud jde o ceny tuzemských výrobců, vytvářejí velmi příznivé předpoklady pro snižování tuzemské inflace hned od začátku letošního roku.
Tento týden zveřejněné výsledky Českého statistického úřadu vytvářejí velmi příznivé předpoklady pro snižování tuzemské inflace hned od začátku letošního roku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V průmyslu se ceny v prosinci snížily o půl procenta, a to především zásluhou snížení cen pohonných hmot. To ostatně už motoristé velmi záhy viděli na stojanech čerpacích stanic. Vzhledem k tomu, jak aktuálně vypadají komoditní trhy, nemusí se kupující obávat, by si museli za pohonné hmoty v brzké době nějak extra připlácet.

Dolů ovšem dál rychle míří i ceny zemědělských výrobců. V prosinci už byly o 19 procent nižší než před rokem. A to je rozhodně pozitivní zpráva s ohledem na velké obavy o další vývoj cen potravin. Ostatně s cenami šel dolů i potravinářský průmysl, i když zatím v průměru jen o 4,1 procenta.

Za tímto číslem se nicméně skrývá i zlevnění o čtvrtinu v případě olejů a téměř o pětinu u mlýnských výrobků. V každém případě ceny v zemědělství vytvářejí velký prostor k tomu, aby potraviny v ČR v nejbližší době nezdražovaly.

Z citlivějších položek v rámci průmyslových cen stojí za zmínku ceny stavebních materiálů. Vzhledem k situaci ve stavebnictví je jejich produkce v těžké recesi, jejich ceny nicméně meziročně vzrostly o 5,4 procenta.

Zatímco cihly zlevnily o necelých 11 procent, cement a spol. šly nahoru o skoro 17 procent. Zde budou nové lednové ceníky hodně sledované, protože ovlivní ochotu stavět či rekonstruovat.

Celkově aktuálně zveřejněné výsledky cen výrobců vyznívají poměrně pozitivně, protože jasně signalizují konec inflační vlny v Čechách. Samozřejmě velkou nejistotou představují energie, které sice na trhu prudce zlevnily, avšak vzhledem k růstu poplatkové zátěže s nimi spojené, zůstávají hlavním rizikem pro další vývoj výrobní inflace.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB