Stavební práce loni zdražily o šest procent

Zdražující stavební práce a materiál společně s nedostupnými hypotékami způsobily, že se dostupnost vlastního bydlení v poslední době výrazně zhoršila. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) stavební práce loni zdražily meziročně o šest procent, ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví vzrostly o 3,8 procenta.
Je reálné, že ceny stavebních prací i materiálu a s nimi související ceny nových bytů narazily na svůj strop. Pro kupující je to dobrá zpráva. Bydlení letos pořídí výhodněji než loni. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ještě o rok dříve ceny ve stavebnictví rostly dokonce dvojciferným tempem (stavební práce o 12,4 % a materiál o 20,7 %, pozn. aut.). Rostoucí stavební náklady vedly k tomu, že ceny nových bytů vyrostly velmi vysoko. K tomu se přidaly velmi drahé a špatně dostupné hypotéky, takže došlo k výraznému propadu celého realitního trhu.

Prodeje nových bytů v Praze byly podle statistik naší společnosti druhé nejhorší v historii, přičemž vůbec nejhorší byl z tohoto pohledu rok 2022. Není divu, nové byty se staly nedostupnými i pro střední třídu. Trh ovládli hlavně investoři, kteří v bytech hledali bezpečné zajištění vlastních financí před velmi vysokou inflací.

Vstup do nového roku je ale ve znamení cenově dostupných bytů. Revoluci spustil projekt Ekocity Hostivař, ve kterém padesátimetrový byt vyjde až o dva a čtvrt milionu korun levněji, než kolik činí celopražský cenový průměr. Stavební firmy totiž začínají být ochotné u větších rezidenčních projektů se stovkami bytů nabídnout příznivější ceny, o kterých ještě před nedávnem nechtěly ani jednat.

Takových případů bude přibývat i v dalších měsících roku. Je proto reálné, že ceny stavebních prací i materiálu a s nimi související ceny nových bytů narazily na svůj strop. Pro kupující je to dobrá zpráva. Bydlení letos pořídí výhodněji než loni.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB