Stavební práce loni zdražily o šest procent

Názor
Zdražující stavební práce a materiál společně s nedostupnými hypotékami způsobily, že se dostupnost vlastního bydlení v poslední době výrazně zhoršila. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) stavební práce loni zdražily meziročně o šest procent, ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví vzrostly o 3,8 procenta.
Je reálné, že ceny stavebních prací i materiálu a s nimi související ceny nových bytů narazily na svůj strop. Pro kupující je to dobrá zpráva. Bydlení letos pořídí výhodněji než loni. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ještě o rok dříve ceny ve stavebnictví rostly dokonce dvojciferným tempem (stavební práce o 12,4 % a materiál o 20,7 %, pozn. aut.). Rostoucí stavební náklady vedly k tomu, že ceny nových bytů vyrostly velmi vysoko. K tomu se přidaly velmi drahé a špatně dostupné hypotéky, takže došlo k výraznému propadu celého realitního trhu.

Prodeje nových bytů v Praze byly podle statistik naší společnosti druhé nejhorší v historii, přičemž vůbec nejhorší byl z tohoto pohledu rok 2022. Není divu, nové byty se staly nedostupnými i pro střední třídu. Trh ovládli hlavně investoři, kteří v bytech hledali bezpečné zajištění vlastních financí před velmi vysokou inflací.

PSALI JSME:
Stavebnictví meziměsíčně opět kleslo, jen bytová výstavba mírně vzrostla

Vstup do nového roku je ale ve znamení cenově dostupných bytů. Revoluci spustil projekt Ekocity Hostivař, ve kterém padesátimetrový byt vyjde až o dva a čtvrt milionu korun levněji, než kolik činí celopražský cenový průměr. Stavební firmy totiž začínají být ochotné u větších rezidenčních projektů se stovkami bytů nabídnout příznivější ceny, o kterých ještě před nedávnem nechtěly ani jednat.

Takových případů bude přibývat i v dalších měsících roku. Je proto reálné, že ceny stavebních prací i materiálu a s nimi související ceny nových bytů narazily na svůj strop. Pro kupující je to dobrá zpráva. Bydlení letos pořídí výhodněji než loni.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Eurostat: Obytné nemovitosti v Česku zlevňují nejvýrazněji za posledních více než třináct let

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Na co si dát pozor při nákupu nemovitosti v Itálii?

Řada Čechů se po krásném lyžování na italském manšestru spojeném s dobrým jídlem, pitím a atmosférou rozhodne pořídit si v italských Alpách rovnou apartmán. Podobně po letním koupání řada lidí zvažuje nákup domu v …

Jak se budou vyvíjet ceny bytů a nájmů?

Máme za sebou dekádu velmi dynamického růstu cen nemovitostí, kdy se například v Praze čtvereční metr bytu zdražil o 2,4násobek. To bylo podpořeno postupně zotavující se ekonomikou po recesi v roce 2008, pozitivními …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB