Čeští občané si utahují opasky, omezují své nákupy, velké firmy bohatnou

Analýza
Česko se tak dlouho bálo mzdově-inflační spirály, až se ve stínu strachu z ní roztočila maržově-inflační spirála. Zejména velké firmy a podniky – nejen energetické – hlásí dramatický nárůst svých zisků. Přitom Česko už několik čtvrtletí po sobě prochází spotřebitelskou recesí. Spotřeba je reálně stále pod úrovní roku 2019.
Vládě, firmám i podnikům a centrální bance se nyní náramně hodí, když občané uvěří, že se mají dobře a že jejich životní úroveň neklesá. Tahle „kampaň“ se zatím daří na výtečnou. Ilustrační foto: Vláda ČR

Mnozí Češi se však nechávají ve své určité naivitě zmýlit vládní marketingovou kampaní, šířenou například na sociálních sítích, že se vlastně mají dobře. A nechávají se tak, příslovečně, holit jako ovečky.

Kdo tedy „platí“ dramatický nárůst ziskovosti firem jako ČEZ, Agrofert a dalších? Řadový občan. Toleruje firmám a podnikům citelně vyšší marže. Takové, které nejen pokrývají objektivně navýšené náklady firem, ale dávají jim ještě vydělat navíc v porovnání s lety před pandemií a válkou.

Řadový občan si kupuje méně zboží a služeb než roku 2019, ale za to „málo“, co pořídí, je ochoten platit dramaticky více, takže firmám pokrývá navýšené náklady a navýšenou marži. Tato roztočená maržově-inflační spirála je tedy nyní hlavním zdrojem růstu cenové hladiny v ČR.

Jinými slovy, Češi se vskutku nechávají holit jako ovečky. Potvrzují to už i tvrdá čísla. Co s tím? Řadoví občané by si hlavně měli říci o výrazné přidání v zaměstnání. Pokud na ně zaměstnavatel nepřistoupí, měli by odejít jinam.

PSALI JSME:
Čeští zaměstnanci se bojí říci si o přidání nejvíce na světě, „drží pusu a krok“

Nejde o volání po růstu platů ve státní sféře. Tam by se naopak zvyšovat neměly, neboť nejsou kryty rostoucími zisky firem, ale rostoucím veřejným dluhem – tedy financovány z kapes budoucích generací.

Kdo není spokojený s platem ve státní sféře, může začít podnikat nebo se nechat zaměstnat ve sféře soukromé – ta stále nabízí stovky tisíc volných pracovních míst. Uleví se tím i státu, neboť se zpomalí tempo jeho zadlužování.

Mnozí Češi se však nechávají ve své určité naivitě zmýlit vládní marketingovou kampaní, šířenou například na sociálních sítích, že se vlastně mají dobře. Ne. Čísla jsou neúprosná. Jejich reálné příjmy se propadají tak výrazně – suverénně nejvíce v historii České republiky –, že jejich pokles v době světové finanční krize po roce 2008 nebo během covidu roku 2020 byl proti tomu vlastně nicotný.

Tímto dramatickým poklesem své životní úrovně tak řadoví Češi z velké části přispívají firmám na vyšší marže a jejich akcionářům a manažerům pak na vyšší dividendy a bonusy. Tedy ne úplně všichni Češi zaznamenávají dramatický propad své životní úrovně. Takže se všem klíčovým hráčům – hlavně vládě a firmám – velmi hodí udržovat řadové občany i dále v blažené nevědomosti a naivitě.

PSALI JSME:
Stát vybírá historicky suverénně nejvíce na daních

Vláda se je v této nevědomosti snaží udržet proto, aby tak demonstrovala úspěšnost svých dosavadních opatření. Pokud by připustila, že lidem klesá životní úroveň suverénně nejvíce v historii ČR, dávala by si „vlastní gól“.

A když ti přemýšlivější z občanů vládu přesto upozorní, že životní úroveň vážně citelně klesá – což je statisticky spolehlivě doloženo –, vláda buď zpochybňuje danou statistiku, nebo, když je úplně nejhůř, argumentuje – straší – hrozícím bankrotem Česka. Což je ovšem opět argument zcela nepodložený daty.

Například ratingové agentury mají stav tuzemských veřejných financí ČR stále za nadprůměrně dobrý a ani údajně vysoké tempo zadlužování je příliš neznepokojuje. O rozvratu, tím méně bankrotu českých veřejných financí žádná z ratingových agentur ve svých četných posudcích Česka nikdy nenapsala ani slůvko. Rozvrat nebo bankrot je mýtus, kteří si Češi sami vytvořili a jemuž se celý okolní svět jen diví.

Kromě vlády se občany snaží v blažené nevědomosti udržet také firmy a podniky. Jak jinak. Když si lidé budou naivně myslet, že se stále mají dobře, nebudou reptat a nebudou chtít přidat. A firmy si udrží své marže a zisky.

PSALI JSME:
Kdy a jak moc tuzemské domácnosti přispějí k zažehnutí ekonomiky?

V nejhorším i firmy mohou na zaměstnance apelovat, že se „všichni musíme uskromnit“ a v tom duchu, že přece Česká národní banka říká, že hrozí mzdově-inflační spirála. A ať je tedy zaměstnanec rozumný, zatne zub a o přidání si konstruktivně neříká – aby spirálu neroztáčel. To, že sama firma pak díky tomu přispěje k roztáčení maržově-inflační spirály, to už se drtivá většina zaměstnanců nedovtípí.

Konečně, blažená nevědomost se může hodit i zmíněné České národní bance. Vždyť když už se roztočila maržově-inflační spirála, tak alespoň nedopusťme roztočení té mzdově-inflační, uvažují centrální bankéři. Jedna spirála stačí.

Shrneme-li: Vládě, firmám i podnikům a centrální bance se nyní náramně hodí, když občané uvěří, že se mají dobře a že jejich životní úroveň neklesá, nebo aspoň neklesá dramaticky. Tahle „kampaň“ se zatím daří na výtečnou. Vždyť podle nedávného průzkumu PwC si o přidání plánuje v Česku říci nejméně lidi ze sledované takřka padesátky zemí.

Uvážíme-li, že Česko vykazuje jednu z nejvyšších inflací z těchto zemí a má mezi nimi nejpřehřátější trh práce, jedná se o fenomenální výsledek vládní přesvědčovací kampaně. Před marketingem vlády je třeba skutečně smeknout. Bez ironie. Češi hodlají dále poslušně držet pusu a krok a nechat ze sebe oholit ještě i to, co zbývá.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Politikům a expertům se podařilo vyděsit veřejnost, že české veřejné finance jsou v rozvratu a před bankrotem

Zavřít reklamu ×
 1. Kdysi pan Klaus taky říkal abychom si utahli opasky, že se za 5 let budeme mít jako v Německu. Jen jsme si ho od té doby nikdy nedovolili.

 2. Celá tahle země stojí už od prvního okamžiku, kdy se na scéně objevila ODS, na lžích a podvodech. To co dnes zažíváme je pouze odměna za naši touhu vrátit se k vládám ODS+TOP09. Vždy když byl y tyto dvě strany u moci to v zemi vypadalo stejně. Nepoučili jsme se a máme pouze to co jsme chtěli.

   • Zajímavý komentář.A myslím si,že je na místě.Možná že víte, že krize je průvodní znak kapitalismu(a ti co řídí svět – že o nich nevíte?Tak to se chce učit.A ti se rozhodli odstranit kapitalismus v této podobě -konzumní společnost -omezenost zdrojů na planetě)Na netu informace jsou.Je vhodné si zopakoval trochu dějiny ekonomiky států.
    A tam by jste zjistil,ve kterém to státě(když byla krize od r. 29)krize nebyla, ale naopak velký rozvoj.
    Zkusíte to?

 3. Velké firmy bohatnou a nes pracující lidí okrade.Fuj této vládě.uUkrajincum dáváte peníze s našich daní.Chlastaji a dělají problémy.

 4. Kovanda – autore článku, nezobecňujte ani v titulku!

  Když už tak jen někteří(!) Čeští občané si utahují opasky. Někteří!!!

 5. Bohužel,meistreamu se společně s pětidemolicí podařilo udělat z voličů voly a to doslova..

 6. Dle svého vlastního hodnocení nejúspěšnější vláda ČR pod vedením profesora politologie, zběhlého učitele němčiny a dějepisu a traktoristy s elektrikářem na pozici ministra financí spolu s kompetentní bankovní radou ČNB si prostě vyhodnotily, že maržově-inflační spirála je na rozdíl do té mzdově-inflační pro stát výhodnější, neb české firmy na rozdíl od prohnaných zaměstnanců neprovádějí daňové optimalizace a tudíž výběr daní z příjmu právnických osob bude díky inflaci vyšší, než kdyby se navýšily mzdy zaměstnanců soukromého sektoru! Holt genialita české státní věrchušky se již hvězd dotýká!

 7. Tak zas máme co jsme chtěli.Národ je nepoučitelný,možná nemáme moc na výběr ale ODS,Top09,KDU to je jedna katastrofa.Otázka je jak z toho ven.Ono asi ještě není tak zle,a liudé se mají pořád dobře.

 8. Dle Vašeho příspěvku soudím, že jste ODS sedl na lep jako mnozí další. Ale, prosím, tím, že jste je volil Vy, nevztahujte tuto chybu i na nás, kteří je nevolili. Ale bohužel se v tom průseru vezeme díky Vám a Vám podobným také. A teď to nás štve dvojnásob, protože se nám nevěřilo.

 9. Chybí vyčíslení té hrůzy. Tedy údaje o snížení reálných příjmů v době krize, covidu a nyní. Případně v rozlišení zaměstnanci, OSVČ, důchodci.

 10. Když bohatnou ti bohatí, znamená to, že platí malé daně a malé platy pracovníkům. Co tak stávky, ale tvrdě, přidat okamžitě a další výhody. A okamžitě ti, co dělají politiku a soudci, platy na úrovni průměrných mezd, aby pocholili, jak se žije lidem a dělali něco pro nás. A také, nedovolit podnikání tomu, kdo odvádí daně do zahraničí, tvrdě a rychle zakázat podnikání. Jen, že zbohatlíci jsou často politici, kde k tomu přišli nikdo neřeší. Rath nebyl ten pravý, koho měli potrestat.

 11. Vládnutí „pětidemolice“ je vskutku demoliční pro tento stát a občany. Zvolila je však většina občanů tak budeme trpět!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Americká vláda hraje proti centrální bance

Americká vláda drží svoji ekonomiku nad vodou za využití reverzních repo trhů (RRP). Jde o krátkodobé řešení, jež by mohlo být produktem populistického uvažování před dalšími volbami v USA. Jako domino se toto …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB