Výrobní inflace dál zpomaluje

Názor
Dynamika výrobních cen i v září zvolňovala. V zemědělství byly tentokrát ceny 13,4 procenta pod loňskou úrovní, v průmyslu byly v průměru ceny meziročně vyšší o 0,8 procenta, bez započtení energií byly o 0,2 procenta níže.
Slabá poptávka s výjimkou automotive postihuje většinu tuzemského průmyslu. Ilustrační foto: Škoda Auto

Zářijové výsledky cen v průmyslu a v zemědělství vytvářejí příznivé předpoklady pro zeslabení inflačních tlaků v ekonomice. Jde tradičně jen o to, jak rychle tento trend vstřebá vertikála.

Pro spotřebitele je dobrou zprávou, že meziměsíčně opět poklesly ceny výrobků potravinářského průmyslu, meziročně jsou mimochodem nyní jen o 0,9 procenta vyšší než loni v září. Zpomaluje dokonce i tempo růstu cen stavebních materiálů, které bylo jednou z brzd tuzemského stavebnictví.

PSALI JSME:
Růst cen stavebních prací i materiálu brzdí

Výrobní inflace reaguje nejenom na příznivější vývoj cen vstupů, ale i na slabou poptávku, která s výjimkou automotive postihuje většinu průmyslu.

Pro další vývoj výrobní a spotřebitelské inflace však bude zásadní, jak budou vypadat ceníky pro příští rok. Jde o tradiční lednové přeceňování, které do značné míry určí laťku pro vývoj inflace v příštím roce.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Mírný růst cen v průmyslu nepředstavuje pro inflaci v ekonomice žádné drama

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ČNB se obává míry lednového přecenění

Podle členky bankovní rady České národní banky (ČNB) Kariny Kubelkové je lednové přecenění zboží a služeb spojeno s velkou nejistotou a mohlo by být podle ní nakonec výraznější, než tuzemská centrální banka čeká.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Neradostné vyhlídky stavebnictví pro další rok: Pokles o 2,7 procenta

Analýza
Za první tři čtvrtletí letošního roku stavební produkce v Česku meziročně klesla o 1,5 procenta a vyhlídky na další rok nejsou rovněž optimistické. Podle stavebních firem se propad stavební produkce prohloubí o 2,7 procenta. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2003, kterou zpracovala analytická společnost CEEC Research a jejíž výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.