Výrobní inflace dál zpomaluje

Názor
Dynamika výrobních cen i v září zvolňovala. V zemědělství byly tentokrát ceny 13,4 procenta pod loňskou úrovní, v průmyslu byly v průměru ceny meziročně vyšší o 0,8 procenta, bez započtení energií byly o 0,2 procenta níže.
Slabá poptávka s výjimkou automotive postihuje většinu tuzemského průmyslu. Ilustrační foto: Škoda Auto

Zářijové výsledky cen v průmyslu a v zemědělství vytvářejí příznivé předpoklady pro zeslabení inflačních tlaků v ekonomice. Jde tradičně jen o to, jak rychle tento trend vstřebá vertikála.

Pro spotřebitele je dobrou zprávou, že meziměsíčně opět poklesly ceny výrobků potravinářského průmyslu, meziročně jsou mimochodem nyní jen o 0,9 procenta vyšší než loni v září. Zpomaluje dokonce i tempo růstu cen stavebních materiálů, které bylo jednou z brzd tuzemského stavebnictví.

PSALI JSME:
Růst cen stavebních prací i materiálu brzdí

Výrobní inflace reaguje nejenom na příznivější vývoj cen vstupů, ale i na slabou poptávku, která s výjimkou automotive postihuje většinu průmyslu.

Pro další vývoj výrobní a spotřebitelské inflace však bude zásadní, jak budou vypadat ceníky pro příští rok. Jde o tradiční lednové přeceňování, které do značné míry určí laťku pro vývoj inflace v příštím roce.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Mírný růst cen v průmyslu nepředstavuje pro inflaci v ekonomice žádné drama

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Letošní změny ve financování bydlení

Letos v březnu Česká národní banka (ČNB) pokračovala ve snižování základní úrokové sazby o dalšího 0,5 procentního bodu na 5,75 procenta. Toto rozhodnutí bylo motivováno snahou stimulovat ekonomiku a zlepšit …

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Před pár dny jsme našim čtenářům nabídli pod titulkem „Splátky hypotéky mohou být už brzy srovnatelné s nájemným“ analýzu výkonné ředitelky developerské společnosti Central Group Michaely Tomáškové. Dnes přinášíme …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB