Mírný růst cen v průmyslu nepředstavuje pro inflaci v ekonomice žádné drama

Analýza
Výrobní ceny v průmyslu vykázaly v srpnu mírné zrychlení svého meziročního růstu: Šlo o první zrychlení od loňského září, přičemž lze předpokládat, že roli zde sehrál vývoj cen rafinovaných ropných produktů a koksu. Meziroční růst výrobních cen v tuzemském průmyslu v srpnu vzrostl z červencových 1,4 na 1,8 procenta, když trh očekával nárůst na úroveň 1,5 procenta.
V září by měl meziroční růst cen v tuzemském průmyslu vykázat opětovné zpomalení. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Očekávám, že v září ceny průmyslových výrobců vykáží návrat ke zpomalování svého meziročního růstu. Výrobní ceny v zemědělství v srpnu dále prohloubily svůj dvouciferný meziroční pokles. Výrobní ceny v zemědělství v srpnu prohloubily svůj meziroční poklesl na 16,4 procenta poté, co v červenci jejich meziroční pokles činil 14,3 procenta.

Vývoj výrobních cen zůstává v souladu se scénářem oslabování inflačních tlaků v české ekonomice: V průběhu roku 2024 by se meziroční inflace měřená indexem spotřebitelských cen měla dostat do oblasti dvouprocentního cíle České národní banky (ČNB). Výrobní ceny v tuzemském průmyslu zaznamenaly v srpnu mírné zrychlení meziročního růstu, z úrovně 1,4 na 1,8 procenta.

Šlo o první zrychlení po předchozí dlouhé sérii, kdy se meziroční růst cen průmyslových výrobců deset měsíců v řadě zmírňoval. Zrychlení meziročního růstu výrobních cen v průmyslu ovšem nebylo v případě letošního srpna překvapivé: Finanční trh očekával zrychlení na úroveň 1,5 procenta s tím, jak na celkový výsledek působil vývoj cen ropy a ropných produktů.

PSALI JSME:
Ropa zdražila o 25 %, přiživí to inflaci a zpomalí ekonomický růst

ČNB ve své prognóze z počátku srpna očekávala, že ceny průmyslových výrobců v letošním třetím čtvrtletí vzrostou meziročně v průměru o jedno procento poté, co v letošním druhém čtvrtletí vzrostly meziročně o 3,9 procenta. Výsledky za červenec a srpen tedy naznačují, že růst cen v průmyslu bude v letošním třetím čtvrtletí mírně nad odhadem centrální banky.

Bližší pohled na vývoj cen v průmyslu ukazuje zpomalení meziročního růstu cen v oddíle elektřina, plyn, pára a klimatizovaný vzduch, kde meziroční růst zpomalil z červencových 15,9 na 11,7 procenta. Ke zpomalení cenového růstu došlo také u těžby a dobývání, ze 46 na 45 procent.

Ve zpracovatelském průmyslu byl v srpnu vykázán meziroční pokles výrobních cen o 2,2 procenta po červencovém meziročním poklesu o 3,5 procenta. V případě zpracovatelského průmyslu došlo ke zmírnění meziročního růstu cen v chemickém průmyslu a velmi pravděpodobně také u ropných produktů, což ze statistického pohledu tlačilo celkový meziroční cenový index nahoru.

PSALI JSME:
Ve výrobním sektoru začíná převládat deflace

Meziroční cenový růst se naopak zpomalil například u elektrických zařízení a strojů a zařízení jinde neuvedených. V případě potravinářského průmyslu meziroční růst výrobních cen v srpnu zpomalil z červencových 4,9 na 3,3 procenta.

Vývoj cen v zemědělství naznačuje, že by tempo růstu cen v potravinářském průmyslu mělo dále klesat i v dalších měsících, což by se mělo promítat i do cen pro koncové spotřebitele. V případě zemědělských výrobců se v srpnu meziroční pokles výrobních cen prohloubil na 16,4 procenta poté, co v červenci meziroční pokles cen činil 14,3 procenta.

Meziroční pokles výrobních cen v tuzemském zemědělství se může ve zbytku letošního roku dále prohlubovat. V rostlinné výrobě meziroční výrobní ceny v srpnu meziročně klesly o 26,2 procenta, když v červenci jejich meziroční pokles činil 24,5 procenta. Živočišná výroba nyní již také hlásí meziroční pokles výrobních cen tempem 2,4 procenta poté, co ještě v červenci meziroční růst cen v živočišné výrobě činil 1,8 procenta.

PSALI JSME:
Ceny zemědělských výrobců umožňují zlevňovat potraviny v obchodech

ČNB ve své srpnové prognóze počítala pro letošní třetí čtvrtletí s meziročním poklesem cen v zemědělství o 10,6 procenta po meziročním poklesu o 8,2 procenta vykázaném v letošním druhém čtvrtletí. Ceny v zemědělství padají tedy výrazně rychleji, než centrální banka předpokládala ve své prognóze.

Mírné srpnové zrychlení meziročního růstu cen v průmyslu nepředstavuje pro výhled inflace v tuzemské ekonomice žádné drama. V září by měl meziroční růst cen v tuzemském průmyslu vykázat opětovné zpomalení. V prvních měsících roku 2024 by mohly ceny v průmyslu vykázat meziroční poklesy. V zemědělství jsou výrobní ceny v jasném propadu, jenž bude dále pokračovat.

Vývoj výrobních cen náleží na seznam argumentů, které hovoří pro diskusi o postupném uvolňování měnové politiky ČNB. V průběhu letošního podzimu by mohla přijít na pořad debata o zahájení postupného snižování úroků.

Signály na toto téma jsou ze strany bankovní rady i nadále zdrženlivé, přesto ale dle mého názoru zůstává ve hře možnost zahájení procesu snižování úroků centrální banky očekával na listopadovém zasedání její bankovní rady.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Snížení sazeb ČNB – spíše později než dříve

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Problémy v tuzemském průmyslu přetrvávají

Index nákupních manažerů (PMI) výrazně poklesl z 46,2 bodů v březnu na 44,7 bodů v dubnu. Hlavním problémem je stále nízká zahraniční poptávka, která se projevuje nižším množstvím nových zakázek a tím pádem také …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB