Výsledky českého stavebnictví zůstávají slabé

Názor
Stavební produkce byla v ČR podle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu v září meziměsíčně nižší o 0,2 procenta po srpnovém růstu o dvě procenta. V meziročním srovnání byla produkce vyšší o 1,7 procenta, jde však spíše o vliv nízké srovnávací základny. Oproti předpandemickému únoru 2020 byl výkon stavebnictví stále nižší, a to o výrazná 3,4 procenta.
Poptávka po stavebních pracích zůstává vlivem vysokých nákladů výstavby slabá. Jde o působení kombinace vysokých úrokových sazeb, cen nemovitostí a stavebních materiálů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V září se nedařilo hlavně pozemnímu stavitelství. Jeho produkce meziměsíčně klesla o 0,5 procenta po předchozím růstu o 2,8 procenta. Produkce inženýrského stavitelství se naproti tomu o 0,5 procenta zvýšila. Oproti předpandemickému období byl výkon pozemního stavitelství nižší o 2,2 procenta, v případě toho inženýrského pak dokonce o 6,2 procenta. To jen potvrzuje přetrvávající útlum v odvětví stavebnictví.

Poptávka po stavebních pracích zůstává vlivem vysokých nákladů výstavby slabá. Jde o působení kombinace vysokých úrokových sazeb, cen nemovitostí a stavebních materiálů. K tomu se ale ještě přidává výrazné snížení kupní síly domácností související s propadem reálných mezd. Důsledkem je, že dostupnost vlastnického bydlení v ČR výrazně klesla.

Nabídka nemovitostí je nadále omezená. Ke zlepšení této situace nepřispívá klesající počet nově vydaných stavebních povolení, který byl v září meziročně nižší o 10,2 procenta. Počet dokončených bytů pak dokonce klesl o 25,9 procenta, počet těch zahájených se ale o 24,6 procenta zvýšil. Vyšší dynamika počtu nově zahájených bytů však částečně souvisí s nízkou srovnávací základnou loňského roku.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stavebnictví meziměsíčně opět kleslo, jen bytová výstavba mírně vzrostla

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Neradostné vyhlídky stavebnictví pro další rok: Pokles o 2,7 procenta

Analýza
Za první tři čtvrtletí letošního roku stavební produkce v Česku meziročně klesla o 1,5 procenta a vyhlídky na další rok nejsou rovněž optimistické. Podle stavebních firem se propad stavební produkce prohloubí o 2,7 procenta. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2003, kterou zpracovala analytická společnost CEEC Research a jejíž výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.