Stavebnictví meziměsíčně opět kleslo, jen bytová výstavba mírně vzrostla

České stavebnictví se stále nedokáže odrazit ode dna. Stavební produkce sice v září podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně nepatrně vzrostla o 1,9 procenta, ale to jen kvůli velmi nízké srovnávací základně z loňského roku. Aktuální kondici sektoru lépe ukazuje meziměsíční srovnání.
Lídrem bytové výstavby zůstává Středočeský kraj, který už dlouho supluje nedostatečnou výstavbu v hlavním městě. Ilustrační foto: NWT

Podle něj byla stavební produkce v září o 0,2 procenta nižší než v srpnu. Stavební úřady během letošního devátého měsíce vydaly o 10,2 procenta stavebních povolení méně než před rokem, jejich hodnota ale vzrostla 11,2 procenta. I tato statistika jasně ukazuje, že stavby jsou mnohem dražší než loni.

Bytová výstavba za září hlásí poměrně pozitivní čísla. Stavební firmy v rámci celé ČR v září zahájily stavbu 3 127 bytů, což je meziročně o slušných 24,6 procenta více. V tomto roce jde spíše o anomálii a první výraznější meziroční růst. Nelze z toho dělat žádné optimistické závěry. Tím spíše, když se bytů staví stále velmi málo.

Například v Praze ČSÚ eviduje od začátku roku jen 3 390 bytů zahájených v rámci nové výstavby. To je velmi málo a nestačí to na přirozenou obnovu a doplnění bytového fondu. Na to je podle mnoha analýz potřeba stavět minimálně deset tisíc nových bytů ročně.

Takovým číslům se letos ani zdaleka nepřiblížíme. Tím spíše, že letos bylo hned několik měsíců, kdy se zahájilo méně než sto nových bytů. Nejhorší byl z tohoto pohledu květen, kdy stavební firmy v Praze zahájily stavbu pouhých 48 nových bytů.

Lídrem bytové výstavby tak zůstává Středočeský kraj, který už dlouho supluje nedostatečnou výstavbu v hlavním městě. Statistici ve středních Čechách letos napočítali už 4 046 nově zahájených bytů. Slušně se daří bytové výstavbě i na jižní Moravě, kde se letos začalo stavět už 3 748 nových bytů.

Statistiky o počtu stavebních povolení a hodnotě povolených staveb odhalují a potvrzují hlavní problém českého stavebnictví současnosti. Tím jsou extrémně vysoké ceny stavebních prací a materiálu. Není divu, že stavební produkce klesá, mnoho investorů stavby odkládá jednoduše proto, že už se jim ekonomicky nevyplatí.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Petr

    Pro koho chcete stavit???? Mladí nemají ani na pořádné auto natož na dům…….

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB