Stavebnictví meziměsíčně opět kleslo, jen bytová výstavba mírně vzrostla

Názor
České stavebnictví se stále nedokáže odrazit ode dna. Stavební produkce sice v září podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně nepatrně vzrostla o 1,9 procenta, ale to jen kvůli velmi nízké srovnávací základně z loňského roku. Aktuální kondici sektoru lépe ukazuje meziměsíční srovnání.
Lídrem bytové výstavby zůstává Středočeský kraj, který už dlouho supluje nedostatečnou výstavbu v hlavním městě. Ilustrační foto: NWT

Podle něj byla stavební produkce v září o 0,2 procenta nižší než v srpnu. Stavební úřady během letošního devátého měsíce vydaly o 10,2 procenta stavebních povolení méně než před rokem, jejich hodnota ale vzrostla 11,2 procenta. I tato statistika jasně ukazuje, že stavby jsou mnohem dražší než loni.

Bytová výstavba za září hlásí poměrně pozitivní čísla. Stavební firmy v rámci celé ČR v září zahájily stavbu 3 127 bytů, což je meziročně o slušných 24,6 procenta více. V tomto roce jde spíše o anomálii a první výraznější meziroční růst. Nelze z toho dělat žádné optimistické závěry. Tím spíše, když se bytů staví stále velmi málo.

Například v Praze ČSÚ eviduje od začátku roku jen 3 390 bytů zahájených v rámci nové výstavby. To je velmi málo a nestačí to na přirozenou obnovu a doplnění bytového fondu. Na to je podle mnoha analýz potřeba stavět minimálně deset tisíc nových bytů ročně.

PSALI JSME:
Praha se letos zatím rozrostla jen o 16 tisíc lidí

Takovým číslům se letos ani zdaleka nepřiblížíme. Tím spíše, že letos bylo hned několik měsíců, kdy se zahájilo méně než sto nových bytů. Nejhorší byl z tohoto pohledu květen, kdy stavební firmy v Praze zahájily stavbu pouhých 48 nových bytů.

Lídrem bytové výstavby tak zůstává Středočeský kraj, který už dlouho supluje nedostatečnou výstavbu v hlavním městě. Statistici ve středních Čechách letos napočítali už 4 046 nově zahájených bytů. Slušně se daří bytové výstavbě i na jižní Moravě, kde se letos začalo stavět už 3 748 nových bytů.

Statistiky o počtu stavebních povolení a hodnotě povolených staveb odhalují a potvrzují hlavní problém českého stavebnictví současnosti. Tím jsou extrémně vysoké ceny stavebních prací a materiálu. Není divu, že stavební produkce klesá, mnoho investorů stavby odkládá jednoduše proto, že už se jim ekonomicky nevyplatí.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Útěk na venkov. Češi hledají levnější možnosti bydlení

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB