Vysokorychlostní sítě jsou klíčové pro firmy, pro uživatele až druhotně

Nejvyspělejší státy světa by příští rok měly začít využívat vysokorychlostní 5G sítě. Jejich provoz již spustila například Jižní Korea či USA. Právě tyto země, které technologii zavedou dříve než ostatní, poskytnou značnou konkurenční výhodu „svým“ firmám.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

A to nejen těm z oboru multimédií, zdravotnictví, nebo finančnictví, ale například i průmyslovým podnikům. 5G sítě jsou totiž až stonásobně rychlejší než sítě 4G a představují tak revoluci pro internet věcí. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) ale teprve připravuje aukci kmitočtů pro 5G sítě v České republice, kde by měly fungovat až v horizontu pěti let.

„Vysokorychlostní sítě umožní nevídanou měrou rozvoj internetu věcí. Zdokonalí průmyslovou automatizaci, zpracování a využití velkých dat, ale i užití umělé inteligence nebo virtuální reality. Čím dříve tedy budou 5G sítě dostupné v České republice, tím rychleji dokážou tuzemské průmyslové podniky zvýšit svou konkurenceschopnost,“ uvádí Jiří Kabelka, předseda představenstva inženýrské společnosti DEL.

Stonásobně rychlejší

Spuštění nových sítí je podmíněno vybudováním nových vysílačů, protože vysoké přenosové rychlosti fungují jen na krátkou vzdálenost. 5G síť ale dokáže při využití stejných zdrojů připojit až stokrát více zařízení než síť předchozí generace, jednotlivá zařízení mezi sebou navíc mohou komunikovat napřímo bez operátora.

„Sítě 5G budou velice přínosné i pro přenos videostreamů například z mobilních bezpečnostních kamer za účelem rozšíření stávajících služeb o nové možnosti. Stávající sítě to dnes umožňují jen v omezeném měřítku a ve vybraných lokalitách. V oblasti bezpečnostních systémů je využití stávajících sítí omezené. Díky novým technologiím dojde ke zvýšení komfortu při sledování obrazových záznamů v reálném čase,“ doplňuje Vladimír Mařík ml., obchodní ředitel české společnosti CertiCon, která se věnuje vývoji a testování softwaru pro telekomunikační či průmyslová zařízení.

PSALI JSME:
„Auta budou předem hlásit, kde je ještě místo,“ říká Ján Jacina z Českých radiokomunikací

Nabídka nových služeb

Využití ve větším měřítku v nejvyspělejších státech světa by se technologie měla dočkat již v roce 2020, v České republice podle odhadů až v roce 2024. ČTÚ v současné době finalizuje podmínky aukce kmitočtů pro sítě 5G v České republice, která by měla začít na podzim tohoto roku.

Sítě páté generace nabízejí oproti 4G sítím teoreticky až stonásobné zvýšení rychlosti přenosu dat. Běžným uživatelům umožní bezproblémové streamování videí ve vysokém rozlišení nebo využívání virtuální reality. Ovšem v závislosti na tom, jakou rychlost datové služby operátoři poskytnou svým zákazníkům. 5G sítě však budou v budoucnu sloužit i zcela novým službám a technologiím, kterým dají superrychlé datové přenosy vzniknout.

„Svět se bude díky vysokorychlostním sítím nadále zmenšovat. Pocítíme to v nabídce nových služeb, ale i v možnostech vzdáleně ovládat pracovní stroje třeba i z druhého konce světa. Ať už jde například o těžkou stavební techniku, anebo o operační roboty,“ dodává Jiří Kabelka.

PSALI JSME:
Inteligentní domácnosti na vzestupu? Za pět let by jich v Česku mohlo být 15 %

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Chybějící poptávku dohání vláda. To nikdy nemůže být fér,“ říká bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer

Rozhovor
Pandemie působí ztráty na lidských životech i na hospodářství. „Méně se setkáváme, méně se radujeme, méně jsme v obchodech, takže méně utrácíme a firmy méně investují,“ konstatuje v rozhovoru Miroslav Singer, bývalý guvernér České národní banky. Chybějící poptávku pak podle něj dohánějí vlády. „Že to nikdy nemůže být fér, je jasné,“ dodává.

Otevřená náruč Raiffeisenbank

Krátce poté, kdy se veřejnost dozvěděla o akvizici úspěšné Equa bank, otevřela Raiffeisenbank svou náruč (dlouhé a …
Rolovat nahoru