Vývoj koruny ovlivnila vyjádření centrálních bankéřů

Názor
Vývoj koruny více než makroekonomická data tento týden pravděpodobně ovlivnila vyjádření centrálních bankéřů přicházející před začátkem mediální karantény České národní banky (ČNB). Viceguvernérka Eva Zamrazilová uvedla, že se na březnovém zasedání bude rozhodovat mezi snížením sazeb o 25 a 50 bazických bodů. Zároveň vyloučila snížení skokového charakteru.
Viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová vyloučila snížení úrokových sazeb, které by mělo skokový charakter. Ilustrační foto: ČNB

Pokračování v opatrném přístupu ve formě pouze postupného snižování úrokových sazeb preferuje také člen bankovní rady ČNB Jan Kubíček. Ten řekl, že v březnu pravděpodobně podpoří snížení sazeb opět o 50 bazických bodů. Důvodem pro mírnější pokles sazeb je podle obou nadále rychlý růst cen služeb a rovněž nedávné oslabení koruny, které částečně uvolnilo měnové podmínky.

Oba zmínění centrální bankéři dosud patřili k většině bankovní rady, která udávala směr vývoje tuzemských sazeb. Jejich tentokrát velmi konkrétní výroky tak na finančních trzích zavážily a korunové sazby tento týden mírně vzrostly. Pro zasedání ČNB v příštím týdnu nyní finanční trh zaceňuje snížení sazeb mezi 50 a 75 bazickými body.

Konsensus analytiků po zmíněných výrocích téměř jednohlasně hovoří pro 50 bazických bodů. Na konci letošního roku pak finanční trh vidí repo sazbu mírně nad třemi procenty. Jestřábí výroky centrálních bankéřů a s tím spojený růst korunových sazeb v konečném důsledku vedly k posílení tuzemské měny, která v mezitýdenním srovnání vůči euru zpevnila o přibližně 0,7 procenta a její kurz se v pátek dostal pod 25,15 CZK/EUR. Jde o nejsilnější úroveň za poslední zhruba měsíc.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Po vyjádření viceguvernérky Zamrazilové koruna mírně posílila

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB