Vývoj životní úrovně důchodců letos rekordně předčí vývoj životní úrovně pracujících

Názor
Růst inflačně očištěného průměrného starobního důchodu letos historicky rekordně překoná růst průměrné hrubé mzdy, rovněž v očištění o inflaci. Rozdíl pravděpodobně dosáhne úrovně 14 procentních bodů.
Během letoška výše průměrného důchodu, který činí 15 453 korun, naroste o 3 222 korun. To je v absolutním vyjádření suverénně nejvíce v historii ČR. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle návrhu nařízení o valorizaci penzí, který v týdnu zveřejnila vláda, by se průměrný starobní důchod měl od ledna 2023 navýšit o 825 korun. Průměrný důchod by měl činit přibližně 19 500 korun, jak vyplývá z podkladových materiálů, které k nařízení připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí.

Na konci roku 2021 činil průměrný starobní důchod 15 453 korun, vyplývá z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Během letoška tak jeho výše celkově naroste o 3 222 korun. To je v absolutním vyjádření suverénně nejvíce v historii ČR. Procentuálně letos průměrná penze vzroste o bezmála 21 procent. V historii ČR vzrostla výše průměrné penze v procentuálním vyjádření výrazněji pouze v letech 1993 a v roce 1996.

Obrázek o navýšení penzí není úplný, pokud nezohledníme inflaci. Ta by letos měla podle České národní banky (ČNB) dosáhnout průměrně celoroční úrovně 16,5 procenta. Upravíme-li uvedené (nominální) procentuální navýšení důchodů v jednotlivých letech právě o inflaci, získáváme inflačně očištěnou – tedy reálnou – změnu průměrné penze. Ta by letos měla činit 4,4 procenta.

PSALI JSME:
Důchodci letos výrazně porazí inflaci. Průměrná starobní penze vzroste o 4,4 procenta nad inflaci

Zatímco důchodci si tedy letos v průměru polepší o 4,4 nad inflaci, pracovníci za ní hluboce zaostanou. Nominálně mzdy letos porostou nejspíše o 6,9 procenta, jak vyplývá z výsledků nejnovějšího pravidelného šetření ČNB mezi tuzemskými i zahraničními analytiky. Inflaci by přitom podle ČNB měla dosáhnout již uvedené celoroční úrovně 16,5 procenta.

Reálně se tak pracovní výdělky letos propadnou o 9,6 procenta. Rozdíl mezi procentuální změnou reálného průměrného starobního důchodu (4,4 %) a procentuální změnou reálné průměrné hrubé mzdy (9,6 %) pak tedy představuje právě 14 procentních bodů (4,4 % – (-9,6 %) = 14 p.b.).

Uvedená data potvrzují, že letošní rok se zcela vymyká. Rapidní inflace totiž ze zákona vede k dvojí mimořádné valorizaci důchodů, zatímco růst mezd inflaci zdaleka pokrýt nestačí. Letošní výsledky však nevypovídají o dlouhodobé úrovni reálných příjmů. Tu samozřejmě ekonomicky aktivní lidé mají zpravidla vyšší než penzisté.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vláda dále navýší životní minimum i přídavky na děti

Zavřít reklamu ×
  1. Zase jeden manipulativní článek: interval … na konci roku 2021 až … podle návrhu od ledna 2023 v sobě obsahuje 2 roční validace důchodů a už vůbec nediskutuje to rozkradení celoživotních úspor důchodců; ty právě o tu vysokou inflaci zchudli. Pan Kovanda rozřešil kvadraturu kruhu – důchodci zbohatli tím, že zchudli.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB