Z pohádky do pohádky

Glosa
Mnozí, než se do toho pustí, zapřemýšlí nad tím, jestli je dobré přivést dítě na tento svět. Jestli mu výchovou podsouvat názor, že dobro vítězí nad zlem, když je očividné, že je to v praktickém životě spíš výjimka. Proto je dobré začít už výběrem pohádek, které takové představy nepodporují.
V žádném případě nepředčítat Popelku a Zlatovlásku, tedy nic o šťastných svatbách nebo o tom, že pracovitost se vyplácí. Zdroj: Barrandov Studio

Vhodná je například Perníková chaloupka, kde se vyplatí krást tašky ze střechy, byť je to provázeno krátkým uvězněním. Výsledek je však úžasný, majitelé perníkové nemovitosti se spravedlnosti nedovolají a v některých verzích dokonce skončí v peci. Kladný vliv na zdravý duševní vývoj dítěte má i pohádka O neposlušných kůzlátkách. Názorně ukazuje, co je čeká, nechají-li se oklamat.

Vůbec nejvyšší morální kredit má Erbenova Kytice. Zvlášť Klekánice a Vodník přispějí ke kvalitní edukaci. Doporučit lze i Šípkovou Růženku, protože aktuální drogová scéna je také nekonečně vynalézavá.

Příst na kolovrátku je však naivita, mladý člověk by mohl nabít dojmu, že usekané ruce, vydloubané oči, krumpáč zaseknutý do střechy auta nebo podpálený seník stačí jen polít živou vodou. V žádném případě však nepředčítat Popelku a Zlatovlásku, tedy nic o šťastných svatbách nebo o tom, že pracovitost se vyplácí. Pro reálný život zcela bezcenné atributy.

Pochybnosti, a celkem právem, mohou panovat u Třech vlasů děda Vševěda nebo u zlaté rybky. Jemný korupční nádech však vyznívá z dnešního pohledu pozitivně. Toto je třeba vzít v potaz, než pustíte potomka poprvé mezi děti na pískoviště.

PSALI JSME:
Hračkami musíme zaujmout rodiče a babičky

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Biden získá na inauguraci méně peněz než Trump

Inaugurace amerického prezidenta vůbec není laciná záležitost. Náklady na inauguraci končícího šéfa domu Donalda Trumpa se v roce 2017 pohybovaly kolem 190 milionů dolarů, tedy v přepočtu dle nynějšího kursu na více …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru