Za rok došlo k výraznému růstu cen pohonných hmot

Názor
Vyšší ceny pohonných hmot povedou k růstu nákladů na přepravu, což se může odrazit v koncových cenách zboží a služeb. Jde o silný inflační tlak, který si do české ekonomiky dovážíme ze světových trhů s ropou.
Paliv by se mělo spotřebovávat více s náběhem letní sezóny, kdy lidé začnou cestovat na dovolené. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ceny pohonných hmot narůstají. Litr benzínu se v průměru prodává za více než 32 korun, což je o zhruba šest korun více než před rokem. Nafta zdražila méně. Přesto průměrná cena začíná atakovat hranici 30 korun za litr, což je o přibližně čtyři koruny více než před rokem.

Za růst cen pohonných hmot může dění na komoditních trzích. Aktuálně se barel ropy Brent obchoduje za 68 dolarů. To je přibližně dvojnásobek ceny, za kterou se ropa obchodovala před rokem. Řidičům však v poslední době pomáhá posilující kurz koruny vůči dolaru, který zlevňuje dovoz ze zahraničí do České republiky. To se samozřejmě týká i ropy.

Ropný trh je ovlivňován rostoucí poptávkou po palivech, kterých by se mělo spotřebovávat více s náběhem letní sezóny, kdy lidé začnou cestovat na dovolené. To je doprovázeno rušením restriktivních opatření proti šíření koronaviru, které brzdily hospodářský výkon. Opětovné nastartování ekonomického růstu bude zvyšovat nároky na spotřebu ropy.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Benzín stojí přes 32 korun za litr, pohonné hmoty budou dál zdražovat i dále

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Stavebnictví konečně nabralo dech?

Květnové výsledky stavebnictví byly ve znamení růstu. Nejenom toho meziročního, kterých vycházel z nízkého srovnávacího základu, ale především i toho meziměsíčního (+3 %). Tentokrát se dařilo nejenom inženýrskému …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru