Za trestný čin lze „zavřít“ i firmu

Názor
Za porušení zákona hrozí postih. Pokud jde o některý z paragrafů trestního zákoníku, dostane věc do rukou policie a pachatel může skončit u soudu. Pod pojmem „pachatel“ si ale obvykle představíme konkrétního člověka. Jenže tak to být nemusí: Co když se protiprávního jednání dopustí společnost, tedy právnická osoba?
Pod pojmem „pachatel“ si obvykle představíme konkrétního člověka. Jenže tak to být nemusí. Ilustrační foto: Depositphotos.com

K zahájení trestního stíhání právnické osoby dochází podle statistik Nejvyššího státního zastupitelství v průměru každý pracovní den. Každý pracovní den také dochází k odsouzení právnické osoby a každý týden je na základě toho rozhodnuto o zrušení jedné právnické osoby.

Dvakrát týdně dojde u právnické osoby k vydání zákazu činnosti nebo k peněžitému trestu. Za rok 2020 byly v trestním řízení celkově, tedy u fyzických a právnických osob, zajištěny majetkové hodnoty ve výši 6,5 miliardy korun.

V trestné činnosti právnických osob hrají prim hospodářské trestné činy. Především podvody; zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby; neodvedení daně, pojistného na sociálním zabezpečení a podobné povinné platby; nebo zkreslování o stavu hospodaření a jmění.

PSALI JSME:
Neplatíš daně? Každý rok potrestají soudy desítky podnikatelů

Ohrožení samotné existence korporace z důvodu excesivního chování statutárních orgánů nebo jiných vedoucích zaměstnanců nelze připustit – existují způsoby, jak do korporace implementovat funkční systém vedoucí k minimalizaci hrozby trestní odpovědnosti právnických osob.

Související nastavení jsou již dnes zcela běžnou součástí firemních kultur, politik a postojů, přesto se tento systém objevuje, zejména u českých společností, jen zřídka. Jeho potřebnost potvrzuje nedávné rozhodnutí, které postihlo jednu významnou dlouhodobě etablovanou stavební společnost.

V tomto rozhodnutí došlo k vydání zákazu plnění veřejných zakázek nebo účasti ve veřejné soutěži na dobu tří let. Takovéto rozhodnutí může být u většiny firem podnikajících na veřejných zakázkách likvidační.

Autor je jednatel a společník společnosti PKF Apogeo Special Services
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Veřejné popravy milionářů na společenskou objednávku

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

V Aeru Vodochody proběhla „letecká svatba“

Ke klíčovému milníku ve výrobě nového českého proudového cvičného letounu L-39NG došlo v úterý v areálu Aera Vodochody. K „leteckému oltáři“ se dostavily trup a křídlo prvního sériového kusu. Jejich propojení je …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vánoční symboly za pět prstů

Poradna
Polovina adventu za námi a vy pořád počítáte? Jak letošní Vánoce finančně utáhnout, co oželet a kde ušetřit? Jestli vás napadlo, že tentokrát pořídíte takříkajíc za pět prstů tradiční vánoční symboly, tedy stromek a kapra, pak vám můžeme poradit, že to není dobrý nápad, jak si finančně pomoci. Raději omezte punč a rohlíčky.