
Ochránce lidských práv dal za pravdu vlastníkovi domu, který se bránil proti poplatku za užívání veřejného prostranství. Ten mu vyměřil obecní úřad, protože si vlastník na vjezd do garáže složil stavební materiál, čímž se dopustil záboru veřejného prostranství. Tímto prostranstvím je podle úředníků i soukromý pozemek, když je veřejně přístupný. Zástupce ombudsmana Stanislav Křeček však rozhodl, že mj. vjezd do garáže není veřejným prostranstvím, protože neslouží obecnému užívání a poplatek na něj nedopadá.
1. Zákon vypočítává komerční činnosti, jejichž provozování na veřejném prostranství může být zpoplatněno.
2. Pokud chcete provozovat některou z těchto činností na veřejném prostranství, je třeba si zjistit, zda je vybrané prostranství určené ke zvláštnímu užívání a jeho zábor je zpoplatněn.
3. Pokud ne, můžete veřejné prostranství využívat bezplatně.
4. Když ano, je třeba aktivitu předem ohlásit a počítat s poplatkem až 10 Kč/den/m², který v případě některých činností může být až desetinásobně navýšen. Poplatky se v některých městech mohou výrazně lišit.
Zvláštní a obecné
Jak se tedy orientovat, kdy platit a kdy ne? Není to tak složité. Za zábor se platí jen v případě tzv. zvláštního užívání veřejného prostranství, což jsou činnosti vymezené v zákoně č. 556/1990 Sb. o místních poplatcích, v platném znění. V ostatních případech tzv. obecného užívání veřejného prostranství se žádné poplatky neplatí.
Podrobněji je úprava záborů, a především výše poplatků, upravena v obecních vyhláškách, takže je celkem běžné, že se podmínky v jednotlivých městech a obcích výrazně liší. A zákon č. 128/2000 Sb. o obcích definuje, co je to veřejné prostranství. Jsou to např. ulice, náměstí, chodníky a parky přístupné každému bez omezení a bez ohledu na vlastnická práva.
Může je tedy užívat v podstatě každý a bezplatně. Poplatky se platí až v případě užívání veřejného prostoru způsobem, který ostatní uživatele v jistém směru omezuje.
Od reklamy k cirkusu
A co je tedy konkrétně tzv. zvláštní užívání veřejného prostranství? Provádění výkopových prací, umístění dočasných staveb a zařízení sloužících pro poskytování prodeje i služeb a pro umístění stavebních nebo reklamních zařízení, zařízení cirkusů, lunaparků a jiných obdobných atrakcí, umístění skládek, vyhrazení trvalého parkovacího místa a užívání tohoto prostranství pro kulturní, sportovní a reklamní akce nebo potřeby tvorby filmových a televizních děl.
Z akcí pořádaných sice na veřejném prostranství a na místě určeném k zvláštnímu užívání, ale jejichž výtěžek je určen na charitativní a veřejně prospěšné účely, se žádné poplatky neplatí.
Až desetinásobné navýšení
O zábor veřejného prostranství se žádá na příslušném městském či obecním úřadě. Podle zákona o místních poplatcích může sazba za každý zabraný m² činit až 10 Kč za den, ale v případě komerčního využití (prodejní a komerční zařízení, pouť atd.) se tato částka může na základě obecní vyhlášky zvýšit až desetinásobně. Nebo může být stanovena paušálně na nějaké období, velikost plochy a podobně.
V obecní vyhlášce by však měly být uvedeny nejen podrobnosti týkající se vybírání poplatků, ale měla by zde být i přesně specifikována veřejná prostranství určená ke (zpoplatněnému) zvláštnímu užívání, aby nemohlo dojít k případné záměně s jinými veřejnými prostranstvími, jejichž užívání zpoplatněno není.
Pokud to chceme zobecnit, tak není možné si na každé ulici postavit stánek, a ne za každou komerční aktivitu (byť uvedenou v zákoně) na veřejném prostranství je nutné odvádět poplatek. Prověřit si tuto skutečnost tedy může organizátorům akcí ušetřit pěkné peníze.