Za zdražováním ropy je strach z rozsáhlého šíření delta varianty covidu

Názor
Benzin i nafta Česku v uplynulém týdnu zrychlily v tempu svého zdražování. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 32,85 koruny, před týdnem byl o 31 haléřů levnější. Průměrná cena nafty činí 30,82 koruny za litr, také o 31 haléřů více než před týdnem.
Benzin i nafta Česku v uplynulém týdnu zrychlily v tempu svého zdražování. Ilustrační foto: FAEI.cz

Podle údajů společnosti CCS, která ceny sleduje, je benzin nejdražší od srpna 2019, nafta pak od loňského března. Nafta však letos zdražuje mírněji zejména kvůli letošnímu snížení spotřební daně z ní.

Pohonné hmoty v ČR v příštím týdnu dále zdraží, v rozsahu kolem dvaceti haléřů na litr. Cena ropy na světových trzích totiž nadále roste. Začátkem tohoto týdne se barel ropy Brent prodával až za 76,60 dolaru za barel, tedy za nejvyšší cenu od 31. října 2018.

Za posledních třicet dní Brent zdražil o více než pět procent. Cenu ropy žene vzhůru sílící poptávka po palivech související s postpandemickým ekonomickým zotavováním.

Při růstu ceny nad 80 dolarů za barel by se benzín v ČR prodával za zhruba 33,50 korun za litr, vyjdeme-li z předpokladu, že kurs koruny k dolaru zůstane poměrně stabilizovaný. Nafta by se v takovém případě prodávala za zhruba 31,50 korun za litr. K těmto cenovým úrovním tedy cena pohonných hmot o prázdninách vystoupá.

PSALI JSME:
Benzín a nafta zrychlují tempo svého zdražování. A bude hůř

Kartel OPEC a jeho klíčoví spojenci v čele s Ruskem dnes jednají o novém nastavení těžebních limitů. Citelné přiškrcování těžby, k němuž se od loňska v důsledku pandemie uchylují, je dalším klíčovým důvodem mohutného zdražování ropy. Brent letos zdražil o 45 procent.

Rusko a Kazachstán na jednání rozšířené podoby OPEC volají po navýšení těžby, zatímco Saúdská Arábie a další země Zálivu volí opatrnější přístup. K opatrnosti je vede obava z delta varianty covidu-19.

V důsledku jejího šíření může dojít opět k ekonomickému útlumu, jenž by srazil cenu ropy natolik, že by se dále zhoršil stav veřejných financí zejména právě Rijádu. Jedním z velkých světových dovozců ropy je Indie, kde si delta varianta covidu, dříve známá jako „indická mutace“, vybírá nemalé oběti.

Trh čeká, že kartel OPEC těžbu navýší. Otázkou však zůstává, zda bude navýšení natolik výrazné, aby zastavilo nárůst cen ropy, a tedy i pohonných hmot v ČR.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
O prázdninách dají řidiči za litr benzínu 33 korun, za litr nafty 31 korun

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Stavebnictví konečně nabralo dech?

Květnové výsledky stavebnictví byly ve znamení růstu. Nejenom toho meziročního, kterých vycházel z nízkého srovnávacího základu, ale především i toho meziměsíčního (+3 %). Tentokrát se dařilo nejenom inženýrskému …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru