Zadlužení Česka roste na 42 % HDP

Názor
První výsledky veřejných rozpočtů, které v pátek zveřejnil statistický úřad, ukazují, že veřejný sektor loni hospodařil se schodkem ve výši téměř 360 miliard korun (-5,9 % HDP) a celkové zadlužení ČR se zvýšilo na necelých 42 procent. Stejně jako v roce 2020 stojí za deficitem veřejných financí hospodaření státu, zatímco obcím se podařilo dosáhnout ještě vyššího přebytku, než v prvním covidovém roce.
I po dvou letech šestiprocentních schodků ČR nejspíše zůstala i nadále ve skupině nejméně zadlužených zemí EU. Ilustrační foto: Pixabay.com

Výsledky veřejných financí za rok 2021 v podstatě nejsou nijak překvapivé. Už samotné hospodaření státu v jednotlivých měsících roku dávalo jasný signál, že se rozpočet bude nacházet v hlubokém deficitu, ke kterému přispěly nejenom zvýšené výdaje na podporu ekonomiky v době opakovaných lockdownů, ale také zrušení superhrubé mzdy zasahující příjmovou stranu rozpočtu a v neposlední řadě i slabší výkon ekonomiky, která se ani v roce 2021 nevrátila na před-pandemickou úroveň.

Ještě v roce 2019 přitom ČR dosahovala přebytkového hospodaření a dařilo se jí snižovat i celkový dluh, který tehdy odpovídal ani ne třetině hrubého domácího produktu (HDP). V podstatě si tak vytvořila docela dobrou výchozí pozici na nečekané covidové období, během kterého se státní rozpočet propadl do červených čísel.

PSALI JSME:
Státní rozpočet je po 35 měsících v plusu. Ovšem pouze z důvodu provizoria

Proto i po dvou letech šestiprocentních schodků ČR nejspíše zůstala i nadále ve skupině nejméně zadlužených zemí EU. Navíc tento dluh – na rozdíl od řady euro-zemí – stále hladce financuje na finančním trhu bez jakéhokoliv zásahu centrální banky.

Když se podíváme na relativní čísla, vyšší dluh měla ČR v historii jen dvakrát, a sice v letech 2012 a 2013, kdy přesáhl hranici 44 procent HDP. Už letos se k těmto výsledkům nejspíše přiblíží a možná je i lehce překoná. Vysoká inflace nicméně bude tempo růstu relativního zadlužení v letošním roce docela citelně brzdit. Tedy alespoň v relativním poměru k HDP, protože absolutně se veřejný dluh zřejmě přiblíží 2,9 bilionu korun.

PSALI JSME:
Dluh Česka stále dramaticky roste

Trend zadlužování je však sám o sobě velmi nepříznivý, avšak v krátké době jej lze jen obtížně zvrátit. Ekonomika se sice už zřejmě oklepe od covidových komplikací, avšak nyní už čelí problémům novým. Extrémně drahým energiím, rozpadajícím se dodavatelským řetězcům a v neposlední řadě také vyšší ceně peněz, která bude znamenat přece jen i vyšší náklady na zadlužování.

I když by bylo s ohledem na míru zdanění vhodné rozpočtům pomoci prostřednictvím zvýšení některých daní, v dané ekonomické situaci je to cesta v podstatě vyloučená. Ne tak už ovšem pro léta následující. V každém případě, i „díky“ vysoké inflaci zatím dosažení dluhové brzdy není pro nejbližší roky aktuální.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Státní dluh ČR loni narostl o tolik jako předtím za skoro deset let

Zavřít reklamu ×
  1. Obávám se, že ti lokajové, což od 89 roku byla a dodnes je většina českých politiků, mají za úkol udělat ČR nesoběstačnou a závislou ve všem na dovozu a zadlužit nesplatitelným dluhem abychom se stali naprosto závislými na libovůli EU. Nesoběstačný a zadlužený stát totiž nebude moct jen tak opustit EU. Hodně by jej to bolelo.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Je cenový strop skutečně protiinflační?

Jedním z faktorů, který v posledním roce přispěl k inflaci, ale opravdu pouze jedním z nich, jsou ceny energií. Vzhledem k jejich váze ve spotřebním koši, a protože jde o nezbytný statek, bez nějž se drtivá většina …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB