Státní rozpočet je po 35 měsících v plusu. Ovšem pouze z důvodu provizoria

Názor
Vláda v rámci státního rozpočtu hospodařila letos v lednu poprvé po 35 měsících přebytkově. Vyplývá to z údajů k plnění rozpočtu, jež v úterý zveřejnilo ministerstvo financí. Jde však zatím spíše jen o symbolický výsledek, neboť nová Fialova vláda právě alespoň symbolicky přetíná éru kontinuálně schodkových plnění, jež se táhne od začátku roku 2019. Fialova vláda se tak symbolicky loučí se schodky éry vlády Babišovy.
Česká vláda v rámci státního rozpočtu hospodařila letos v lednu poprvé po 35 měsících přebytkově. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Fakticky lednové plnění nic nemění na tom, že je třeba výrazně pokročit v ozdravování tuzemských veřejných financí. Přebytek vykázaný na samém začátku roku není ničím, co by zasluhovalo výjimečný potlesk.

Navíc je do značné míry odrazem rozpočtového provizoria, v němž vláda v prvním měsíci letošního roku hospodaří. Provizorium citelně omezilo například výdaje na platy pracovníků ve školství. Bez tohoto omezení by se vykázaný přebytek, čítající 3,9 miliardy, přehoupl do schodku.

Fialova vláda deklaruje, že letos vykáže schodek pod úrovní 280 miliard korun. Musí za tím účelem přepracovávat rozpočet navržený předchozí Babišovou vládou, což je právě důvodem probíhajícího provizoria.

PSALI JSME:
MMF radí Stanjurovi obnovit superhrubou mzdu

Mezinárodní měnový fond doporučuje nynější vládě přehodnotit pohled na takzvané zrušení superhrubé mzdy, které představuje klíčový zdroj rekordně schodkového hospodaření státu v loňském roce.

Na zrušení superhrubé mzdy však Fialova vláda nadále trvá v plné míře, pročež nelze sázet na to, že by úspory hledala v jakémkoli navýšení daně ze mzdy. O to výrazněji ale bude muset škrtat, chce-li snížit schodek tak, jak slíbila, tedy aby splňoval příslušné maastrichtské kritérium.

Škrty, které zatím představil ministr financí Zbyněk Stanjura, ke splnění kritéria ani vzdáleně nepostačují. Vláda tak může nakonec být nucena zvýšit daně, ačkoli její představitelé tvrdí, že tak neučiní. Připouštějí zatím částečně zvýšení spotřební daně z tabáku, avšak ani to nemá ani vzdáleně šanci výrazněji přispět k ozdravení veřejných financí.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česko přestřelilo daň na tabák

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Snaha Ruska uniknout „defaultu“ se blíží ke konci

Spojené státy tento týden ukončily platnost výjimky, která umožňovala americkým investorům inkasovat splátky ruského státního dluhu. Kličkování Ruska před „defaultem“ (nesplácením státního dluhu, pozn. red.) se tak …

Nadešla hodina ruského bankrotu?

Pravděpodobnost ruského bankrotu se dneškem citelně zvyšuje. Americké ministerstvo financí totiž ve středu těsně po půlnoci newyorského času, zakázalo přijímat americkým bankám a jednotlivcům splátky od ruské vlády.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB