Zahraniční dluh ČR opět narůstá

Hrubý zahraniční dluh České republiky dosáhl na konci prvního čtvrtletí letošního roku téměř 4,9 bilionu korun a v poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) dosáhl necelých 66 procent. Hlavním důvodem nárůstu dluhu ČR je rostoucí financování firem půjčkami ze zahraničí. Ty byly pro tuzemské podniky díky nižším eurovým sazbám levnější, a tudíž i atraktivnější.
Hrubý zahraniční dluh ČR dosáhl na konci prvního čtvrtletí letošního roku téměř 4,9 bilionu korun a v poměru k hrubému domácímu produktu dosáhl necelých 66 procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vyšší korunové sazby byly zase velmi lákavé pro zahraniční investory, kteří tak mohli na svých českých účtech získat mnohem zajímavější úročení, než by tomu bylo například v Německu. A třetím důvodem, který rovněž souvisí s úrokovými sazbami, jsou vyšší nákupy státních dluhopisů ze strany nerezidentů.

Zahraniční bondový investor musí být velký „nadšenec“, když si koupí německý papír, který nese zhruba polovinu toho, co český, a ještě bez perspektivy kurzového zisku. Nebo mu vlastně nic jiného v důsledku řízení rizik vlastně nezbývá.

Zahraniční dluh sice na první pohled vypadá dramaticky, ale nejde o žádné nebezpečné číslo. Je to totiž souhrn všech závazků, nejenom vlády, ale především firem vůči zahraničí. Vzniká i tím, když si zahraniční osoba uloží peníze do české banky nebo nakoupí na českém trhu korunové dluhopisy.

Výše dluhu odpovídá možnostem ČR a nepředstavuje žádné akutní nebezpečí pro korunu. Ta by se mohla dostat pod tlak teprve pokud by Česká národní banka výrazně snížila úrokové sazby a investory tak nepřímo motivovala z odchodu z Česka.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB