
Pozitivní vývoj je patrný v rámci celé struktury. Prim ale hrála bilance s motorovými vozidly, kde se aktivní saldo meziročně zvýšilo o 14,7 mld. Kč. Hlavní zásluhu na tom má především jejich vývoz, což koresponduje s rostoucí produkcí v tomto sektoru.
Díky nižším cenám ropy i fyzicky menším dovozům se snížilo pasivní saldo bilance s ropou a zemním plynem. Dařilo se i obchodu s elektronickými a kožedělnými produkty. Horší byla naopak bilance s kovodělnými výrobky a elektrickými zařízeními.
Hlavním tahounem českého exportu je tradičně Německo, kde se meziročně aktivní saldo zvedlo o 12,9 mld. Kč. Se zeměmi EU jako celkem pak meziroční zlepšení činilo 30 mld. Kč. Celkově byly vývozy v prosinci 2020 proti prosinci 2019 vyšší o vysokých 18 procent, dovozy pak o 7,44 procenta. Na nižším tempu dovozu se stále projevuje nižší investiční aktivita, investiční celky jsou totiž dovozně náročné.
Za celý rok 2020 vykázal tuzemský zahraniční obchod přebytek ve výši 190 miliard korun a byl tak nejvyšší v historii. Kvůli pandemii koronaviru dynamika v zahraničním obchodě ale vloni klesla. Vývozy byly celkově nižší o 4,5 procenta, dovozy klesly o 5,9 procenta.
Letos bude čistý export na rozdíl od loňska přispívat pozitivně tuzemskému hospodářskému růstu. Pokud se podaří dostat pandemii pod kontrolu a druhá polovina roku bude již bez restriktivních opatření, na dynamice vývozů i dovozů by se to mělo výrazně projevit, když předpokládáme dvouciferná růstová tempa.
Díky oživení investic a s tím souvisejících dovozů ale bude letošní přebytek celkového zahraničního obchodu ve srovnání s tím loňským nižší. Letošní aktivum předpokládáme ve výši 153 miliard korun.
Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)