Český průmysl expanduje zejména díky automobilům

Analýza
Průmyslová výroba v prosinci opět rostla a největším tahounem byla výroba automobilů. Na počátku roku čekáme mírné oslabení výroby, ale ve zbytku roku by měl růst pokračovat a za celý rok dosáhnout téměř deset procent. Silný průmysl koresponduje s růstem exportu, což s ohledem na nízké dovozy znamená další přebytek zahraničního obchodu.
Průmyslová výroba v prosinci opět rostla a největším tahounem byla výroba automobilů. Foto: Škoda Auto

Průmyslová výroba v prosinci meziměsíčně vrostla o 0,2 procenta (po sezónním očištění). V meziročním vyjádření po odečtení meziroční kalendářní výhody dvou pracovních dnů to znamená růst 0,5 procenta. Data bez očištění o kalendářní vlivy ukazují meziroční expanzi o 5,7 procenta, což bylo zhruba jeden procentní bod nad naším odhadem i mediánem trhu. O významném překvapení nemůže být řeč. Analytici v průměru čekali slušný výsledek a to se zhruba naplnilo.

Meziroční tempo produkce automobilového průmyslu se v prosinci zvýšilo na 14,9 procenta z předchozích 3,6 procenta. Výroba aut tak opět byla hlavním tahounem růstu průmyslové výroby. Nebýt produkce automobilového průmyslu, činil by meziroční výsledek průmyslu nikoliv 0,5 procenta ale -1,8 procenta. V řadě sektorů dochází k útlumu, nejvíce v případě oprav a instalace strojů (meziročně -14,9 %), ve výrobě elektroniky (meziročně -12,6 %) či ve výrobě strojů (meziročně -5 %).

Meziroční tempo růstu nových zakázek se snížilo na 11,2 procenta po předchozím vzestupu o 1,1 procenta. Pozitivní zprávou je, že meziroční pokles zaměstnanosti v průmyslu se dál snížil na 3,5 procenta z předchozích 3,8 procenta, a meziroční nárůst průměrných mezd zaměstnanců ve výrobě zrychlil na šest procent po předchozím růstu o 3,4 procenta.

PSALI JSME:
Česká republika utrpěla historicky nejhlubší propad ekonomiky

Domácí předstihové indikátory ukazují expanzi průmyslové výroby i na začátku letošního roku. Nicméně limitem bude problém s dodávkami komponent, nedostatek pracovní síly a pravděpodobný je i výkyv zahraniční poptávky kvůli zhoršené pandemické situaci. Slabší by v nejbližším mohl být také vývoz do Velké Británie, kde docházelo k předzásobení před koncem roku.

Za první čtvrtletí čekáme mírný mezikvartální pokles průmyslové výroby ČR. Poté očekáváme návrat k růstu. Za celý rok 2021 s ohledem na nízkou srovnávací základnu čekáme růst průmyslové výroby o necelých deset procent.

Silný průmysl a nízké dovozy = další silný přebytek zahraničního obchodu

Slušný výkon průmyslu koresponduje s dalším silným údajem o vývoji obchodní bilance, když její přebytek v prosinci dosáhl 17,7 miliardy korun. To znamená meziroční zlepšení o 25,9 mld. Kč. Meziměsíčně se po sezónním očištění snížil vývoz o 1,1 procenta a dovoz o 3,1 procenta. V meziročním srovnání v prosinci rostl export o 18 procent a import o 7,4 procenta. Nízké dovozy jsou důsledkem oslabené domácí investiční aktivity a domácí poptávky a také nižší ceně ropy.

PSALI JSME:
Česká ekonomika si loni vedla nad očekávání dobře

Hlavním tahounem českého exportu je tradičně Německo, kde se meziročně aktivní saldo zvedlo o 12,9 miliardy korun. Se zeměmi EU jako celkem pak meziroční zlepšení činilo 30 mld. Kč. Celkově byly vývozy v prosinci 2020 proti prosinci 2019 vyšší o vysokých osmnáct procent, dovozy pak o 7,4 procenta. Za celý rok 2020 vykázal tuzemský zahraniční obchod přebytek ve výši 190 miliard korun a byl tak nejvyšší v historii.

Kvůli pandemii koronaviru dynamika v zahraničním obchodě ale vloni klesla. Vývozy byly celkově nižší o 4,5 procenta, dovozy klesly o 5,9 procenta. Začátkem roku by se zahraniční obchod mohl vyvíjet v podobném duchu jako doposud, nicméně v průběhu roku čekáme pozvolné zvýšení investiční aktivity a růst dovozů, což by mělo vést ke snížení přebytků obchodní bilance.

Stavebnictví nadále ve výrazném útlumu

Stavební produkce v prosinci klesla meziročně o 12,4 procenta a její pokles se tak znovu prohloubil z předchozích 8,4 procenta. Po sezonním očištění se stavební produkce snížila meziměsíčně o dvě procenta. Výrazný útlum je i nadále patrný v oblasti pozemního stavitelství, kde se meziroční pokles produkce prohloubil na 16,5 procenta.

PSALI JSME:
Nový stavební zákon je klíčový pro celou českou ekonomiku, zjednoduší a urychlí povolování staveb

Pozemnímu stavitelství neprospívá především výrazná míra nejistoty ohledně dalšího vývoje, neboť řada stavebních projektů vyžaduje delší dobu na realizaci. Firmy v tuto chvíli neinvestují, což se také odráží v nižší poptávce po stavebních pracích.

Ty zřejmě nepoptávají ani domácnosti, když návštěvy stavebních firem v jejich obydlích komplikuje pokračující důraz na sociální distancování. Stavební firmy navíc stále trápí nedostatek pracovních sil, když chybí dělníci ze zahraničí.

Dílčí oživení v posledním měsíci loňského roku zažilo naopak inženýrské stavitelství, které po předchozím poklesu o 1,3 procenta meziročně stagnovalo. To s největší pravděpodobností souviselo s vyššími vládními investicemi.

Meziroční růst počtu nových stavebních povolení v prosinci zpomalil z 3,7 procenta na 0,7 procenta. Jejich celková hodnota však o 2,8 procenta poklesla. Za celý loňský rok klesla stavební výroba o 7,7 procenta. Pro letošek čekáme její další pokles o 4,2 procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inženýrské stavitelství přibrzdilo propad sektoru

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru