Zahraniční obchod opět překvapil výrazným přebytkem

Bilance zahraničního obchodu překvapila vysokým přebytkem ve výši 33,1 miliardy korun, zatímco náš odhad počítal s 25,2 miliardy korun a tržní konsenzus s 20,8 miliardy korun. Dubnový výsledek byl ve srovnání se stejným měsícem loňského roku o 24,1 miliardy korun vyšší. V kladném teritoriu se bilance nacházela již osmý měsíc v řadě.
V nadcházejících měsících by měl být zahraniční obchod i nadále podporován exportem automobilů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Celkové saldo zahraničního obchodu příznivě ovlivnil zejména meziročně vyšší přebytek obchodu s motorovými vozidly (o 15,7 mld. Kč), když jejich vývoz vzrostl o 29,7 miliardy korun. Přechodem z pasiva do aktiva (o 6,5 mld. Kč) se zlepšila bilance obchodu s elektrickými zařízeními.

V důsledku vývoje cen na komoditních trzích se zmenšil deficit obchodu s ropou a zemním plynem (o 4,5 mld. Kč). Deficit se v dubnu naopak prohloubil u obchodu s rafinovanými ropnými produkty (o 4,4 mld. Kč), počítači, elektronickými a optickými přístroji (o 3,5 mld. Kč) a základními kovy (o 2,2 mld. Kč). Celkový vývoz se meziměsíčně po sezónním očištění se snížil o 1,1 procenta, dovoz o 0,3 procenta.

V nadcházejících měsících by měl být zahraniční obchod i nadále podporován exportem automobilů, kde stále pozorujeme vyřizování objednávek z předchozích období. Přebytek zahraničního obchodu by měl za celý letošní rok podle našeho odhadu dosáhnout více než 200 miliard korun po loňských 124 miliardách. Vzhledem k mimořádně dobrým výsledkům v posledních měsících však může být výsledek ještě lepší.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB