Zahraniční obchod opět překvapil výrazným přebytkem

Bilance zahraničního obchodu za březen podle údajů Českého statistického úřadu překvapila vysokým přebytkem ve výši 39,3 miliard korun, zatímco náš odhad i tržní konsenzus byl pod 20 miliardami. Březnový výsledek byl ve srovnání se stejným měsícem loňského roku o 22,3 miliardy korun vyšší. V kladném teritoriu se bilance nacházela již sedmý měsíc v řadě.
V nadcházejících měsících by zahraniční obchod měl podpořit export automobilů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na výši přebytku se tentokrát podepsal především pokles dovozů. Ty byly meziročně nižší o více než 36 miliard korun, přičemž z toho téměř 32 miliard představovala nižší hodnota dovozů výrobků ve zpracovatelském průmyslu. Zde se zřejmě promítl výpadek dodávek elektromotorů pro Škodu Auto z německého závodu v Kasselu.

To se pak odrazilo v přehoupnutí obchodu s elektrickými zařízeními z pasiva do aktiva, kde celkově byl výsledek meziročně o devět miliard korun lepší. Růst salda vykázala i kategorie strojů a zařízení (+2,8 mld. Kč) a motorových vozidel (+2,3 mld. Kč).

Zároveň se zmenšil deficit se základními kovy (o 2,3 mld. Kč) a obchod s ostatními dopravními prostředky vykázal aktivum místo únorového pasiva (+1,4 mld. Kč). Negativně se na březnovém výsledku odrazil obchod s ropnými produkty a elektřinou.

V nadcházejících měsících by zahraniční obchod měl podpořit export automobilů, kde stále ještě pozorujeme vyřizování objednávek z předchozích období, zároveň ale obnovení dodávek německých elektromotorů zřejmě povede ke zvýšení importů.

Celkově očekáváme solidní výkonnost od českého zahraničního obchodu i nadále. Za celý letošní rok by měl podle našeho odhadu dosáhnout přebytku více než 200 miliard korun po loňských 124 miliardách korun.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB